Sprawdź, jak poprawić jakość Twojego wideo.
Smartfony i aparaty sprawiły, że nagrywanie amatorskich filmów przeznaczonych do sieci stało się łatwiejsze, niż kiedykolwiek wcześniej.
Żeby się o tym przekonać, wystarczy odwiedzić YouTube. Nawet duże firmy używają dziś przygotowanych w domu materiałów do promocji swoich produktów i usług.
Możliwość produkowania wideo bardzo niewielkim kosztem przyczyniła się również do rozwoju internetowego rynku edukacji.
W końcu nie musisz się znać na produkcji wideo – wystarczy, że masz smartfona i możesz dzielić się swoją wiedzą z użytkownikami na całym świecie.
Łatwość w nagrywaniu filmów nie oznacza jednak, że nie powinieneś w nie inwestować.
Jakość domowych materiałów może być niemal tak wysoka, jak nagrań profesjonalistów. Chcesz wiedzieć, jak ją osiągnąć? W tym artykule poznasz sekrety tworzenia profesjonalnych filmów w domu. Czytaj dalej!
Tworzenie kursów wideo
Jeśli interesuję Cię temat nagrywania oraz edycji wideo pod kątem szkoleń, kursów wideo, treści edukacyjnych na YouTube to zapraszam Cię serdecznie to mojego bezpłatnego kursu na ten temat.
Na zamkniętej platformie publikuję materiały wideo, które widoczne są tylko tam.
Domowe filmy – na czym polegają?
Domowe filmy to proste widea, które powstają w warunkach domowych lub biurowych, bez ekipy filmowej i skomplikowanego procesu produkcyjnego.
Z tego powodu nazywane są również filmami amatorskimi. Ich stworzenie nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Nawet jeśli sam nigdy go nie nagrywałeś, z pewnością wiesz, jak tego typu wideo wygląda. Jest w końcu bardzo popularne.
Fenomen domowego wideo nie jest niczym nowym – tego rodzaju nagrania powstawały od lat, m.in. w formie zapisów z rodzinnych imprez. Rozwój Internetu sprawił jednak, że zainteresowało się nim o wiele więcej ludzi. Domowe nagrania przestały się ograniczać do rodzinnych wydarzeń, a zaczęły podbijać nowe tereny.
To natomiast spowodowało zatarcie granic pomiędzy ekspertem i amatorem. Zwykły smartfon pozwala na nagrywanie wideo w wysokiej (HD) lub nawet bardzo wysokiej rozdzielczości (ultra HD – 4K).
Rozwój mediów cyfrowych sprawił, że domowe filmy odznaczają się coraz wyższą jakością, w konsekwencji zdobywając coraz większe uznanie wśród publiczności. Szerszy dostęp do sieci doprowadził z kolei do powstania nowego rynku klienta.
Aby stworzyć dobrej jakości wideo, które będzie w stanie przyciągnąć uwagę widza, nie wystarczy jednak zwykły smartfon.
Za profesjonalne nagranie odpowiada bowiem również sama osoba kamerzysty. Więcej na temat sekretów dobrego wideo dowiesz się w dalszej części tego artykułu.
Dlaczego warto zainwestować w wideo?
Jedno spojrzenie na liczbę wyświetleń najpopularniejszych filmów na YouTube podpowie Ci, jak wielką rolę może odgrywać zwykłe wideo.
Każdego dnia użytkownicy poświęcają łącznie około jednego miliarda godzin na oglądanie filmików z platformy YouTube. Co minutę udostępniane jest na niej również około 72 godziny wideo.
Influencerzy cyfrowi i twórcy filmików posiadają dziś status prawdziwych globalnych celebrytów.
Filmy wideo są coraz popularniejszą formą przekazywania treści. Nic więc dziwnego, że wyszukiwarki internetowe, takie jak np. Google, zaczynają przedkładać je nad tekst. Z tego też powodu wielu przedsiębiorców inwestuje w audiowizualną promocję swoich produktów i usług, nawiązując kontakt ze swoimi klientami.
Widea stanowią bowiem doskonałe narzędzie do zaangażowania użytkowników. Oprócz tego jednak ich wielkim atutem jest zasięg. Filmy posiadają niezwykły potencjał dotarcia do milionów użytkowników w bardzo krótkim czasie.
W przypadku kursów online, forma wideo oferuje ponadto szerokie możliwości zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów. Lekcje mogą być nagrywane z jakiegokolwiek miejsca na świecie i oglądane przez tysiące studentów jednocześnie.
Jak sprawić, by Twoje domowe wideo wyglądało profesjonalnie?
Wiesz już, dlaczego domowe widea są tak istotne. Teraz pora zastanowić się, w jaki sposób uczynić je bardziej profesjonalnymi.
Dobra wiadomość jest taka, że nie będzie to od Ciebie wymagało dużych inwestycji. Sprzęt do nagrywania jest dziś o wiele tańszy, niż był jeszcze kilka lat temu, do czego domowe widea mocno się zresztą przyczyniły.
Pierwszy krok do stworzenia profesjonalnego filmu w domu to planowanie, czyli stworzenie schematu, w którym opiszesz swoje następne kroki. Musisz również zdefiniować temat, który będzie istotny dla Twojej publiczności i branży, w jakiej się obracasz.
Ważne jest także, byś z góry znał cel swojego wideo.
Oto kilka przykładowych funkcji, jakie może ono pełnić:
· Promocja usługi lub produktu.
· Nauka.
· Nawiązanie relacji z użytkownikami.
· Rozrywka.
· Zachęta do działania: np. zarejestrowania się na stronie, zakupienia produktu, odwiedzenia innego portalu itd.
Podczas planowania należy również dokładnie przeanalizować treść wideo. Pamiętaj o scenariuszu i sposobie, w jaki zamierzasz przekazać konkretne informacje (np. poprzez opowieść czy rozmowę z widzem).
Jeśli chcesz się wyróżnić spośród milionów filmików dostępnych w sieci, zadbaj o oryginalność Twojego contentu. Istotne jest również, by miał on znaczenie z perspektywy użytkownika, który jest Twoim targetem. Zbyt szeroki zakres tematyczny sprawi, że wideo nie będzie się dobrze pozycjonowało w wyszukiwarkach internetowych, takich jak Google.
Jednym z ciekawych sposobów na określenie, jaki temat będzie interesujący dla Twojej publiczności, jest sprawdzenie słów kluczowych najczęściej wyszukiwanych w Google, a następnie porównanie ich z potrzebami Twojego rynku.
Wybieraj dłuższe i bardziej dokładne słowa kluczowe (ang. Long tail key words), które pozwolą na lepsze dotarcie do określonego typu widza.
Jeśli mowa o widzu – pamiętaj również, by go dobrze poznać. Tylko w ten sposób będziesz w stanie stworzyć film, który najlepiej sprosta jego oczekiwaniom i odniesie sukces.
Jak zaplanować wideo?
Dobry plan to podstawa! Bez niego nie da się stworzyć profesjonalnego wideo. Harmonogram powinien zawierać opis filmu, jego formę, zamierzone cele, dostępne narzędzia itd. W tym miejscu należy również zastanowić się, czy masz wystarczająco materiałów, by do końca zrealizować swój projekt.
Scenariusz
Jednym z najczęstszych błędów popełnianych podczas nagrywania domowego wideo jest improwizowanie. Tymczasem Twój plan powinien bezwzględnie obejmować scenariusz, który będzie służył jako przewodnik po treści.
Dzięki niemu możesz uniknąć problemów takich jak:
· Brak konkretów.
· Nadmierne dygresje.
· Przekazywanie nieprawdziwych informacji.
· Zapominanie o ważnych punktach.
· Nadmierne używanie przerywników takich jak „hmm”, „yyy”.
· Powtarzanie się.
Tego typu błędy wskazują na brak przygotowania i profesjonalizmu. Wysokiej jakości sprzęt nie wystarczy do stworzenia dobrego wrażenia – kluczem do sukcesu jest scenariusz, który podniesie Twoje wideo do poziomu eksperta. Kwestie techniczne są oczywiście bardzo istotne, jednak to właśnie dobrze przygotowany harmonogram określa treść.
Plan
Twórcy domowych wideo często lekceważą bardzo istotny element, jaki stanowi plan. Jeśli jednak zależy Ci na tym, by Twoje filmy wyglądały na profesjonalne, zacznij o nim myśleć.
Przygotowując plan, zastanów się, czy jest estetyczny, funkcjonalny i zgodny z tematyką nagrania.
Aby ułatwić sobie to zadanie, możesz wybrać pokój (w domu lub pracy), którego wystrój jest utrzymany w podobnym stylu, co przedmioty, jakich zamierzasz używać podczas wideo.
Nie zapominaj przy tym jednak, że plan ma stanowić tło Twojego filmu i nie powinien odciągać uwagi od treści, która jest w nim przecież najważniejsza.
Najlepszy sprzęt do nagrywania wideo
Jeśli zamierzasz nagrywać film w warunkach domowych, a nie profesjonalnym studio, zapewne nie jesteś zainteresowany najnowocześniejszym sprzętem.
Dlatego też nie będę Cię zanudzać markami i cenami (szczególnie że ten etap jest w dużej mierze uzależniony od Twojego budżetu). Zamiast tego dam Ci kilka rad, dzięki którym Twoje filmy staną się bardziej profesjonalne. Sprawdź!
Kamera / aparat cyfrowy
Dobrej jakości filmy nie wymagają dużych inwestycji. Jak już wspomniałem, możesz je nagrywać nawet za pomocą zwykłego smartfona.
Za niewielką kwotę możesz też jednak nabyć półprofesjonalną kamerę, której funkcje z pewnością ułatwią proces tworzenia treści wideo.
Coraz częstsze w wyborze są aparaty cyfrowe. Nic dziwnego ponieważ za kwotę 3000 złotych możemy być twórcami, którzy zapewniają bardzo wysoką jakość nagrań wideo.
Weź pod uwagę to, że treści wideo w Internecie są na tyle kompresowane, że nawet świetne nagranie zostanie mocno zdegradowane jakościowo.
Mikrofony
Częstą praktyką podczas nagrywania domowego wideo jest wykorzystywanie mikrofonu wbudowanego w kamerę. Te mikrofony rejestrują jednak odgłosy poboczne, przez co dźwięk główny jest przerywany hałasem i szumem z zewnątrz, które mogą przeszkadzać widzom.
Idealnym rozwiązaniem byłoby oddzielne nagranie obrazu i dźwięku. Radzę, by głos zarejestrować za pomocą osobnego, kierunkowego mikrofonu. Może to być również mikrofon krawatowy. Dużym atutem tego ostatniego jest fakt, że nagrywa tylko dźwięki kierowane bezpośrednio w jego stronę, pomijając hałasy zewnętrzne. Mikrofony krawatowe to świetny wybór dla początkujących ponieważ inwestycja 100 złotych podniesie bardzo jakość wideo.
Światło
Jednym z podstawowych czynników, który odróżnia filmy amatorskie od wytworów profesjonalistów, jest światło.
Odpowiednio dobrane, podnosi jakość danego wideo, jednocześnie ulepszając jego wygląd.
Brak budżetu na profesjonalne oświetlenie nie musi być jednak problemem. Wystarczy po prostu, że znajdziesz dobrze oświetlone pomieszczenie w domu czy biurze. Możesz je również wspomóc lampami bez kloszy oraz sprytnie umieszczoną armaturą. Pamiętaj też, że tańszą, lecz spełniającą swoje zadanie opcję, stanowią żarówki LED.
Oczywiście to są rzeczy, które już posiadamy jednak warto zainwestować kilkaset złotych w dedykowane rozwiązania takie jak np. softbox czy też lampy LED.
Jeśli interesuje Cię więcej porad odnośnie doboru odpowiedniego sprzętu do nagrywania wideo to zapraszam Cię do mojego wpisu.
Jak nagrać dobre wideo?
Masz już świetny plan, dobry sprzęt i odpowiednie oświetlenie. Twój film nadal nie prezentuje się jednak zbyt dobrze. Skądś to znam…
Nagrywanie wideo nie jest bowiem prostym zadaniem i wiele drobnych czynników może zadecydować o jego ostatecznym sukcesie.
Niektóre z ewentualnych błędów nadają się do poprawy podczas edycji, lecz inne potrafią całkowicie zniweczyć Twoje wysiłki.
Aby temu zapobiec, zapoznaj się z moimi radami i pamiętaj o nich jeszcze przed nagraniem!
1. Wyczyść obiektyw
Po pierwsze – zanim przystąpisz do nagrywania, oczyść obiektyw kamery / aparatu. Choć wskazówka ta wydaje się oczywista, a nawet śmieszna, to w rzeczywistości jednak wiele osób zapomina, że obiektyw może gromadzić brud i kurz, które negatywnie wpływają na efekt końcowy.
2. Skup się na dźwiękach
Przygotowałeś plan, a potem zająłeś się obrazem i światłem – pod koniec jednak okazuje się, że dźwięk w Twoim filmie nie brzmi dobrze. To jedno niedociągnięcie wystarczy, by popsuć Twoją pracę.
Dźwięk to bardzo istotna część filmu – widzowie muszą przecież wyraźnie słyszeć, co próbujesz im przekazać. Dlatego też głos to element, którego nie wolno zaniedbywać.
Przed nagraniem zrób kilka testów, które pomogą Ci określić, czy mikrofon dobrze działa, nie szumi lub nie rejestruje zbyt dużo odgłosów z zewnątrz.
Widzowie są w stanie wybaczyć gorszą jakość wideo. Niestety gorszej jakości dźwięku już nie wybaczą.
3. Wykorzystaj klasyczne kompozycje
Amatorscy twórcy wideo często mają problemy z właściwym ułożeniem kamery. Dlatego też warto sięgnąć do sprawdzonych rozwiązań. Innowacje są dobre, jednak ważniejsza jest poprawność.
Jeśli nie wiesz zbyt wiele na temat klasycznych kompozycji, skupimy się na dwóch podstawowych układach: zasadzie trójek i linii siatki.
Zasada trójek polega na zestawieniu dziewięciu wymyślonych (lub prawdziwych, jeśli zaznaczysz opcję linii siatki) kwadratów, które podzielą obiektyw Twojej kamery. Dzięki temu będziesz mógł z łatwością wykadrować konkretną osobę lub przedmiot.
Z drugiej strony mamy linie wiodące, które wskazują kierunek nagrywania. Są przedstawione w formie obiektów lub kresek w filmowanym środowisku. Powinny wychodzić z kątów kadru, formując linię, która będzie prowadziła wzrok na pożądany punkt.
4. Wykorzystuj naturalne światło
Warunkiem dobrego wideo jest dobre oświetlenie. Jego brak może doprowadzić do niskiej jakości efektu końcowego. Najbardziej efektywnym oraz ekonomicznym rozwiązaniem są dziś światła LED.
Jeśli nie masz do nich dostępu, możesz zawsze wykorzystać naturalne światło. Pamiętaj jednak o właściwym ustawieniu kamery – nie kieruj jej pod światło, w szczególności podczas filmowania na zewnątrz. Twoje nagranie będzie wyglądało źle, mało kontrastowe i artefaktami które źle wpłyną na odbiór materiału wideo. Weź pod uwagę również to, że aura bywa często bardzo zmienna przez co oświetlenie kadru będzie się zmieniało w czasie. Nie jest to najlepsza opcja i generuje wiele kłopotów na etapie edycji wideo.
5. Zwróć uwagę na kontrast
Jak zostało już wspomniane, plan stanowi nieodłączny element każdego wideo. Jego wybór to jednak nie wszystko – ważne jest też, jak będzie wyglądał na nagraniu.
Istotnym aspektem jest również kontrast pomiędzy światłem i cieniem, który może być trudny do zbalansowania bez profesjonalnej kamery. Amatorski sprzęt może dawać efekt ciemnego tła, z kilkoma przesadnie rozświetlonymi punktami. Jeśli zależy Ci na czymś innym, musisz popracować nad ustawieniami kamery. Staraj się za każdym razem nagrywać manualnie, nawet na smartfonach.
Może finalnie okazać się tak, że miejsce w którym chcesz nagrywać nie spełni Twoich oczekiwać i warto pomyśleć nad jego zmianą bądź drobną korektą w postaci dodatkowych przedmiotów na planie.
6. Korzystaj z akcesoriów do nagrywania
Nagrywanie z kamerą w dłoni może okazać się przydatne przy konkretnych rodzajach filmów. W większości przypadków jednak warto zainwestować w statyw. To mało kosztowne narzędzie, które można dostosować to Twojego sprzętu.
Podobnie pomocne mogą okazać się Lampy LED, które zredukują lub przekierują światła i cienie. Lampy LED nie są drogie, lecz oczywiście ich dostępność jest uzależniona od Twojego budżetu. Jeśli nie możesz sobie na nie pozwolić, zastąp je zwykłą parasolką ze stojakiem albo softboxem. Choć tych dwóch rozwiązań nie polecam – generują one strasznie zieloną barwę na odcieniach skóry.
Jeśli chcesz poznać więcej pułapek, a już na pewno chcesz się ich wystrzec to zapraszam Cię do mojego bezpłatnego kursu wideo “Domowe Studio Wideo”.
7. Znaj swoje ograniczenia
Być może masz świetne pomysły, ale nie zawsze wiesz, w jaki sposób je zrealizować. Domowe widea są o wiele prostsze do nagrania, niż profesjonalne filmy, nawet jeśli ich jakość wcale od tych drugich nie odbiega. I nie ma w tym nic złego. Prostota może być Twoją siłą. Pamiętasz jak mówiłem, że to treść jest najistotniejsza?
To wszystko nie znaczy jednak, że nie możesz wyrażać swojej kreatywności. Zaledwie kilka prostych trików potrafi kolosalnie zmienić charakter Twojego filmu. Bądź odważny, eksperymentuj i nie obawiaj się ulepszeń.
8. Produkuj krótkie filmy
Dzisiejsi ludzie próbują robić coraz więcej rzeczy w tym samym czasie. Dlatego też uwaga, jaką poświęcają filmom, jest dość ograniczona, a dłuższe widea nie cieszą się ich uznaniem. Przed nagraniem zdefiniuj więc czas trwania swojego filmu – to pomoże Ci uczynić go jak najbardziej skondensowanym.
9. Sposób mowy ma znaczenie
Staraj się mówić powoli i spokojnie, aby widzowie mogli zrozumieć, co chcesz im przekazać. Jednak nie przesadzaj. Zbyt wolne mówienie może zniechęcić Twoich Odbiorców.
Poszerz swoją wiedzę na temat publicznego przemawiania. Wyobraź sobie, że naprawdę rozmawiasz z osobą, która ogląda Twój film. Jeśli to możliwe – lub istotne dla Twojego grona odbiorców – wplataj w swą narrację żarty lub anegdoty, które rozweselą i ożywią wideo.
Jak ulepszyć domowe wideo za pomocą edycji
Edytowanie to najprostszy sposób na poprawienie Twojego wideo pod wszystkimi opisanymi wyżej względami. Dla amatorów ten etap pracy może wydawać się zbyt trudny, jednak nie można go ominąć.
Poza tym podstawowe poprawki podczas edycji wideo – takie jak cięcia, przekształcenia czy manipulowanie dźwiękiem – nie są trudne do przyswojenia i na pewno sam sobie z nimi poradzisz.
Wykonaj edycję
Wprowadź cięcia i zostaw tylko najistotniejsze fragmenty. Wykorzystuj przejścia, jeśli nie chcesz, by były one widoczne (nie zbyt dużo).
Dodaj zdjęcia i inne elementy, które zobrazują poruszane informacje. Możesz również posłużyć się ścieżką dźwiękową, którą puścisz cicho w tle. Ciekawym rozwiązaniem będzie również intro otwierające wideo.
Edycja może dać świetne rezultaty! Jeśli nie potrafisz jej jednak wykonać, pamiętaj, że zawsze może zajrzeć na mój blog i nauczyć się ciekawych edycji i tricków.
Złota wskazówka: Używaj napisów.
Na pewno wiele razy oglądałeś wideo z przyciszonym dźwiękiem. Czy to w pracy, czy w miejscu publicznym – mogłeś je obejrzeć i zrozumieć dzięki napisom. Dodawanie napisów do filmu to częsta praktyka zarówno wśród amatorów, jak i profesjonalistów, która zwiększa ilość wyświetleń.
Napisy pozwalają na zrozumienie treści nawet przy wyłączonym dźwięku lub problemach ze słuchem. To bardzo ważne, prawda?
Zacznij nagrywać swoje filmy
Mam nadzieję, że tych kilka wskazówek pomoże Ci nagrywać lepsze filmy w domu. Nie zapominaj jednak o ich promocji.
Wybierz kanał, który do tego wykorzystasz. Masz dziś wiele opcji, takich jak np. YouTube, Instagram (Feed, Stories, IGTV), Facebook, Twitter czy Linkedin.
Domowe wideo jest idealnym rozwiązaniem także dla osób które budują swoją markę osobistą. Nie myśl, że brak profesjonalnego sprzętu przeszkodzi Ci w stworzeniu świetnego kursu czy tutorialu.
Jeśli ich produkcja jest Twoim celem, sprawdź przewodnik po tworzeniu kursów online i już dziś zacznij dzielić się swoją wiedzą z tysiącami widzów!
Dodaj komentarz