Tworzenie Treści Wideo - Nagrywanie na YouTube
jak-zaczac-nagrywac-na-yt

Jak zacząć nagrywać na YT kursy online (i nie tylko)? Kompleksowy poradnik nagrywania filmów.

Jak zacząć nagrywać na YT (i nie tylko) filmy, kursy online?

Coraz więcej osób zadaje sobie pytanie: “jak zacząć nagrywać na yt”. Wiele osób chce nagrywać wideo w domu. Nic dziwnego. Nagrywanie na YouTube jest coraz prostsze i wymaga niewielkiego wkładu finansowego na start.

 

W tym poradniku opiszę Ci dokładnie co należy zrobić i kupić aby zacząć nagrywanie filmów wideo, kursów online na YouTube (i nie tylko). Poniższe porady możesz również zastosować do innych dziedzin takich jak: 

 • nagrywanie filmików na YouTube,
 • nagrywanie na YT gameplay, rozgrywek z gier
 • tworzenie wideo do social media.

 

Są one bardzo uniwersalne. Jeśli w tekście pojawi się wtrącenie o nagrywaniu  filmików na YT, nagrywaniu na potrzeby kursów online to tak naprawdę możesz zastosować je również u siebie. Technika w tym przypadku nie różni się, różni się tylko content przekazywany przez Ciebie.

 

Wpis ten potraktuj jako poradnik zakupu sprzętu oraz wstępnych jego ustawień. Kolejne dni przyniosą nowe treści i uzupełnianie tego tematu. Tutaj liczą na Twoją pomoc czyli… po prostu pytaj w komentarzach o nowe rzeczy, a ja dopiszę je albo stworzę nowy artykuł. Dziękuję.

 

Przedstawię kilka propozycji sprzętu audio / wideo. Rozumiem, że nie każdego stać na droższe rozwiązania. Doskonale również wiem, że niektórzy chcą zainwestować pieniądze w lepszą jakość, aby zadowolić swoich klientów i oglądających. Każdy znajdzie coś dla siebie. Przede wszystkim znajdzie coś sprawdzonego. 

 

To pierwsza część całej serii: “jak zacząć nagrywać na yt” odnośnie nagrywania wideo na potrzeby kursów wideo, nagrywania filmików na YT. W kolejnej części przekaże Ci wskazówki jak edytować wideo do szkoleń online. Trzecią część poświęcę na tematy transmisji wideo online na np. YouTube czy też Facebook.

 

Będę opisywał podstawowe kwestie aż do zakresu średnio-zaawansowanego. Chcę aby był to kompleksowy artykuł na temat: jak zacząć nagrywać na YT.

 

Nie chcę wchodzić zbyt głęboko w temat, ale będzie to i tak obszerny poradnik. Nie poddawaj się! Dla początkującego adepta może być to zniechęcające. Szereg informacji, które przeczytasz pozwolą Ci na stworzenie bardzo dobrej jakości wideo na potrzeby szkoleń wideo, kursów wideo online, filmików na na kanał YouTube. W takim razie do dzieła!

 

 

Przystanek nr.1 na trasie “Jak zacząć nagrywać na YT”DŹWIĘK

 

 

Ścieżka audio jest najważniejszym czynnikiem podczas nagrywania filmów wideo na YT (i nie tylko). Musi być wyraźna, pozbawiona szumów. Dlaczego tak jest? 

 

Zauważ proszę, że w dzisiejszych czasach wiele osób słucha materiałów wideo podczas codziennych prac. Złej jakości dźwięk naszego kursu online zniechęcił by oglądającego do dalszego uczestnictwa w nim. Zła jakość dźwięku nagrań na Twoim kanale YouTube ograniczy przyrost Subskrybentów – niestety. W co zatem musimy się zaopatrzyć? Tak, zgadłeś. W dobrej jakości mikrofon do nagrywania. Jak zacząć nagrywać na YT z poprawnym dźwiękiem? Wybierz odpowiedni mikrofon dla siebie.

 

Spośród dostępnych wariantów mikrofonów możemy wyodrębnić 4 kategorie:

 • krawatowe,
 • dynamiczne,
 • pojemnościowe,
 • kierunkowe.

 

Zanim przejdę do opisu mikrofonów oraz podania konkretnych modeli, muszę Ci napisać o dość istotnej rzeczy. Tym czymś jest… akustyka pomieszczenia. To w głównej mierze od niej będzie zależeć jaki mikrofon do nagrywania filmów powinniśmy wybrać.

 

Opisując dany sprzęt, dodam słów kilka w jakich warunkach akustycznych będzie sprawował się najlepiej. Pod koniec sekcji audio w kursach online, filmach na YT, napiszę Ci o możliwościach adaptacji akustycznej. Nie obawiaj się, ponieważ często można to zrobić domowymi sposobami, a także niewielkim kosztem. Serio 🙂

 

TL;DR mikrofony krawatowe

 

Mikrofony krawatowe polecam na początek przygody z nagrywaniem wideo na kanał YouTube oraz kursów wideo online. Koszt rozpoczyna się od 60 złotych. Są wygodne i cały czas zbierają naszą mowę. Z racji tego, że są blisko aparatu mowy, nie zbierają dodatkowych szumów z otoczenia. Nie potrzebują adaptacji akustycznej pomieszczenia jak w przypadku innych mikrofonów.

 

Na początek można kupić budżetowe rozwiązanie jakim jest BOYA BM-M1. Jeśli budżet nam pozwala to polecam zakup mikrofonu Deity V.lav za około 260 złotych. Jeśli chcesz zacząć nagrywać na YT to jest to dobra inwestycja.

 

jak zacząć nagrywać na YT - BOYA BY M1
BOYA BY M1
jak zacząć nagrywać na yt Deity
Deity V.lavMikrofon krawatowy

 

Mikrofony krawatowe to bardzo dobra opcja na początek. Można je podzielić na dwa sektory: przewodowe i bezprzewodowe (droższe). 

 

Takie “pchełki” przypinamy blisko aparatu naszej mowy. Przyjrzyj się podczas oglądania wiadomości jak je mają usytuowane prowadzący.

 

Plusem takiego rozwiązania jest cena oraz to, że mikrofon krawatowy jest zawsze blisko nas. Nie musimy zatem aż nadto pilnować siebie aby mówić wprost do mikrofonu. Nagrywanie na YT staje się wtedy prostsze. Mikrofon krawatowy pozwoli nam również na poruszanie się z nim. Zatem jeśli prowadzisz szkolenie online przy flipcharcie, a także jesteś w ruchu to znakomita opcja.

 

Co do minusów, to w cenie mikrofonów, które za chwilę Ci przedstawię ciężko się ich doszukiwać. Dają one poprawny dźwięk. Nie będą one co prawda brzmieć “radiowo” i profesjonalnie. Do zastosowań w szkoleniach online oraz do tworzenia filmów na YT są w zupełności wystarczające. 

 

Warto uważać podczas ich stosowania na wszelkiego rodzaju obcieranie o odzież. Należy przypiąć go w możliwie takim miejscu aby nic nie ingerowało w jego położenie. Jeśli chcemy zacząć nagrywać na YT od razy na wyższym poziomie to będziemy szli w kierunku mikrofonów dynamicznych, pojemnościowych, kierunkowych.

 

TRRS a TRS // co to do licha jest?!

 

Niektóre z mikrofonów krawatowych mają wtyk TRRS, który dedykowany jest do urządzeń mobilnych np. smartfon, nowsze laptopy. Zauważ, że taki wtyk ma więcej obrączek na wtyczce. Za pomocą jednej wtyczki możliwe jest połączenie mikrofonu oraz słuchawek.

 

wtyczka trrs - jak zacząć nagrywać na yt
Wtyk TRRS (smartfon) na TRS

 

Próbując wpiąć wtyk TRRS do aparatu cyfrowego, komputera może okazać się, że mikrofon nie będzie chciał współpracować. Co w takim przypadku? Musimy zakupić przejściówkę z TRRS na TRS. To pozwoli nam na poprawną komunikację z mikrofonem. TRS rozbija nam sygnał z mikrofonu oraz słuchawek na oddzielne wtyki.

 

MIKROFON KRAWATOWY –  ZAKUP DO NAGRYWANIA NA YouTube

 

Bartosz, no wreszcie! Przedstawię zatem 3 opcje przewodowe godne polecenia. Bierz je w ciemno. Nie pożałujesz.

 

 

Jak widzisz mamy tutaj dwie półki cenowe. Jeśli chodzi o droższą alternatywę to tutaj bez dwóch zdań poleciłbym Ci mikrofon krawatowy od Deity. Do niego nie musisz kupować dodatkowej przejściówki i jest bardziej uniwersalny. To świetna opcja do nagrywania wideo na YouTube, szkoleń, kursów itd.

 

Co do różnic w jakości głosu. Napiszę tak… Jest dla mnie na tyle mała, że odsłuchując je nie czuję znaczącej różnicy. Mowa tutaj o jakości audio wprost z urządzenia. Audio z mikrofonów Deity jest bardziej “elastyczne” i można nieco więcej z niego wycisnąć w postprodukcji audio w naszych kursach wideo, filmikach na YouTube. Wymaga to jednak dodatkowej pracy i odpowiedniej wiedzy. Nagrywanie na YT wymaga dobrej jakości audio.

 

Tak jak pisałem wcześniej. Możemy zainwestować również w zestawy mikrofonów bezprzewodowych. Tutaj dopłacamy lwią część za rozwiązanie “bez kabli”. Jakość dźwięku jest na podobnym poziomie. Propozycję zakupu ograniczę do 2 propozycji:

 rode_filmaker_jak zacząć nagrywać na yt
RODE LINK FILMMAKER KIT

 

rode wireless go jak zacząć nagrywać na yt
RODE WIRELESS GO

 

TL;DR – Mikrofon dynamiczny

 

Mikrofon dynamiczny sprawdzi się dobrze tam, gdzie nie mamy dobrej akustyki pomieszczenia. Ze względu na to, że nie są czułe, nie będą zbierać nadmiernych dźwięków z naszego otoczenia. 

 

Musimy pamiętać, że mikrofon dynamiczny podczas nagrywania filmów musi być blisko ust. Inaczej nasz dźwięk będzie zbyt cichy. Większość z tego rodzaju mikrofonów należy podłączać za pomocą wtyczki XLR. Wiążę się to z dodatkowym zakupem interfejsu audio albo rekordera audio. Nagrywanie na YT jest proste ale należy wybrać odpowiedni sprzęt. Nie każdy mikrofon będzie dobrze współpracował z Twoim głosem. Przeczytasz o tym poniżej.Mikrofon dynamiczny do nagrywania kursów online, filmów na YouTube

 

Wchodzimy powoli w nowy obszar. Tutaj musisz mieć na uwadze, że mikrofony dynamiczne (a także pojemnościowe, które będę opisywał później) mogą, i ubarwiają niekiedy nasz głos. To oznacza, że nie zawsze on brzmi neutralnie. Co więcej, nasza mowa nie zawsze będzie dobrze współgrała z określonym modelem mikrofonu dynamicznego.

 

Każdy mikrofon ma swoją charakterystykę więc najlepszą opcją byłby test mikrofonu i określenie czy to jest to czego szukamy. Pisząc o charakterystyce mam na myśli tzw. reakcje na częstotliwość (frequency response).

 

shure-sm-58-frequency jak zacząć nagrywać na yt
Shure SM 58 reakcja częstotliwość

 

Przeglądając tajemnicze wykresy możesz zauważyć, że pewne pasma częstotliwości są podbijane, a inne stłumione. Może okazać się tak, że model X mikrofonu tłumi te pasma, które są mocną stroną Twojego głosu. 

 

Co więcej, język polski relatywnie często korzysta z fonemów o wysokich częstotliwościach, np. „sz” i „ś” więc kupując mikrofon, który będzie je dodatkowo uwydatniał nie będzie to dobrym wyborem.

 

Mikrofony dynamiczne nie należą do czułych przez co nadają się do nagrywania filmów na YouTube, kursów i szkoleń online w pomieszczeniach w których akustyka jest daleka od tych wzorcowych. Niestety przez to nagrywają ciszej od innych mikrofonów dlatego należy zadbać o odpowiedni osprzęt do nich. 

 

Mikrofony dynamiczne zazwyczaj potrzebują wtyku XLR oraz napięcia +48V i jak już zapewne wiesz, nie jest to uniwersalne podłączenie.

 

XLR wtyk jak zacząć nagrywać na yt
Wtyk XLR, Phantom

 

Co mam na myśli poprzez słowo osprzęt? Chodzi o swego rodzaju pomost pomiędzy mikrofonem, a źródłem odbierającym sygnał np. aparat, komputer. Dokładnie chodzi o część zwaną // przedwzmacniacz’em //. To on podbija sygnał do wartości, które będą odpowiednie dla odbioru. O tym wspomnę w sekcji interfejsów i rekorderów audio. To ważne, żebyś na tym etapie wiedział, że sam mikrofon nie wystarczy aby nagrać dobry materiał wideo do kursów wideo online, filmu na kanał YouTube. Jak widzisz do tej pory mikrofony krawatowe są najmniej obsługowe.

 

Jeśli zatem będziesz miał problem z adaptacją akustyczną pomieszczenia gdzie będziesz nagrywać filmiki wideo to mikrofon dynamiczny jest dobrym wyborem. Zbiera on stosunkowo mało szumów oraz dodatkowych dźwięków. 

 

Nagrywanie materiału wideo do szkoleń online, filmów na YouTube z takim mikrofonem wymaga pewnego reżimu pracy. Chodzi o to, aby mikrofon był bardzo blisko naszych ust (tak jak wspominałem, nie są one czułe).

 

Cały czas musisz mieć na uwadze to, że minimalna zmiana Twojej pozycji względem mikrofonu dynamicznego może bardzo zmienić to jak będzie rejestrowany dźwięk. Dla niektórych nie będzie to problemem. Przy takim scenariuszu mikrofony dynamiczne sprawdzą się jedynie przy wariancie gdzie nagrywasz materiały wideo siedząc / stojąc blisko mikrofonu. Warto przemyśleć tą kwestię we własnym zakresie. 

 

Oprócz samego mikrofonu dynamicznego należy się zaopatrzyć w statyw do niego i tak jak wspomniałem wcześniej, w rekorder albo interfejs audio (są oczywiście wyjątki). O tym za chwilę. Są oczywiście rozwiązania on-in-one tj. mikrofon wraz z interfejsem, a nawet statywem na biurko.Mikrofon dynamiczny – Zakup na potrzeby nagrywania wideo

 

Dwa godne polecenia mikrofony dynamiczne to mikrofon AKG D5 oraz Shure SM58. Kosztują one kolejno około 260 i 400 złotych. 

 

 

AKG D5 jak nagrać kurs online
Mikrofon AKG D5

 

shure sm 58 nagrywanie kursu online
Mikrofon Shure SM 58

 

Mikrofon dynamiczny AKG D5 to w swojej cenie kiler jeśli chodzi o stosunek jakość / cena. Zatem jeśli Twój budżet jest ograniczony i chcesz zacząć nagrywać filmiki na YT na tego rodzaju mikrofonie to jest to godna polecenia opcja.

 

Mając nieco większy budżet zapoznaj się z legendarnym modelem Shure SM58, który swoją pancerną konstrukcją podbija wszelkiego rodzaju kluby, puby, występy sceniczne. Świetnie również sprawdza się podczas nagrywania kursów wideo, tworzenia filmików na YouTube, prowadzenia wywiadów.

 

Mikrofon pojemnościowy membranowy

 

Ostatnia grupa mikrofonów do tworzenia filmów wideo na YouTube czy też kursów online jakie chciałbym Ci przedstawić to mikrofony pojemnościowe. 

 

Mikrofony pojemnościowe często nazywane są studyjnymi, a co za tym idzie, przystosowane są do pracy w odpowiednich warunkach akustycznych pomieszczenia. W większości przypadków, podobnie jak w mikrofonach dynamicznych wymagane jest zasilanie phantom 48V.

 

Zatem jeśli w Twoim pomieszczeniu:

 • panuje echo, 
 • słychać co jakiś dźwięk z innego pomieszczenia,
 • słychać dźwięki z zewnątrz ,
 • masz pupila domowego, który lubi do Ciebie przychodzić 🙂
 • posiadasz głośną klawiaturę, sprzęt…

 

to należałoby przemyśleć zakup tego typu mikrofonu do nagrywania filmów wideo.

 

Nagrywanie za pomocą mikrofonów pojemnościowych w nieodpowiednich warunkach będzie powodowało złą jakość rejestracji dźwięku. Idąc w drugim kierunku, jeśli stworzymy im optymalne warunki nagrywania, odwiedzą się nam piękną barwą naszego głosu.

 

To dość istotne, ponieważ często polecany na YouTube jest mikrofon XXX, po obejrzeniu recenzji kupujemy go. Po pierwszych nagraniach dochodzimy do wniosku, że brzmi on poniżej naszych oczekiwań. Z czego to wynika?

 

 • Mamy złą akustykę pomieszczenia
 • Nie “zgrywa” się on z częstotliwością naszego głosu (patrz sekcję odnośnie frequency response)

 

Są na szczęście zwroty produktów 🙂 A najlepiej polecam test mikrofonów w sklepie.

 

Porównując mikrofony pojemnościowe z dynamicznymi nasuwa się jedna znacząca różnica pomiędzy nimi. Mikrofony pojemnościowe są bardziej czułe. Nie musimy więc ich mieć bardzo blisko ust, aby nasza mowa była słyszalna. 

 

Jeśli zamierzasz przymocować mikrofon pojemnościowy membranowy na biurku to warto zainwestować w tzw. koszyk antywibracyjny (shock mount), który wyeliminuje drgania generowane podczas pracy przy sprzęcie. To dość istotne, a sama inwestycja nie jest duża.

 

koszyk antywibracyjny nagrywanie na yt kursu online
Koszyk antywibracyjny

 

Kolejnym dodatkiem będzie tzw. pop filtr

pop-filtr-jak-nagrać-kurs-online
Pop filtr do mikrofonu

 

Jak już zauważyłeś mikrofon pojemnościowy niesie ze sobą dodatkowe inwestycje takie jak: adaptacja akustyczna pomieszczenia, a także bardzo często zakup interfejsu audio. W domowych warunkach i niedużym budżecie odradzałbym zakup tego typu mikrofonów. Przy większym budżecie możemy rozważać ich zakup. Jakość dźwięku w naszych filmikach na YouTube, kursach online w takim przypadku będzie na wysokim poziomie. 
Mikrofon pojemnościowy membranowy – Propozycje zakupu “Jak zacząć nagrywać na YT”

 

Dobry mikrofon pojemnościowy do nagrywania filmów wideo, który zbiera pochlebne opinie to Audio-Technica AT 2020. Z całym przekonaniem mogę Ci go polecić, bo w cenie 400 złotych to świetna opcja.

 
nagrywanie na yt
Audio-Technica AT 2020

Jeśli nie chcesz inwestować dodatkowo w interfejs audio albo rekorder audio to możesz kupić wersję 2 w 1 tego mikrofonu, a mianowicie Audio-Technica AT 2020 USB+. Na pierwszy rzut oka jak widzisz są takie same. 

jak zaczac nagrywac na yt
Audio-Technica AT 2020

 

 

Mikrofon (pojemnościowy) kierunkowy

 

Ostatnia grupa mikrofonów, które chcę Ci omówić to mikrofony kierunkowe. Ten rodzaj mikrofonów również należy do grupy pojemnościowych. 

 

Mikrofony kierunkowe jak sama nazwa wskazuje zbierają dźwięk tylko z określonego kierunku. Są one uniwersalną opcją, bowiem możemy je zamontować na naszym sprzęcie do nagrywania filmów, blisko nas np. na statywie biurkowym, a nawet w wersji PRO na tzw. tyczce, która będzie tuż nad nami.

 

Wszystko pięknie, ładnie… Jednak aby dźwięk z tych mikrofonów był jak najlepszej jakości musimy być możliwie jak najbliżej niego. Dlatego opcja w której to mikrofon będzie zamontowany na aparacie, a my będziemy oddaleni od niego np. 4 metry nie jest najlepszym rozwiązaniem. W przypadku gdzie mikrofon będzie blisko nas około 1 metr do 1,5 metra – dźwięk będzie dla nas satysfakcjonujący. Jeśli chcesz zacząć nagrywać na YouTube – przemyśl tą kwestię.

 

Najlepszym rozwiązaniem dla tego typu opcji jest mocowanie mikrofonu kierunkowego na tyczce (boompole) albo na tzw. żurawiu. To pozwoli zamontować mikrofon tuż nad naszą głową i poza kadrem. Nagrywanie na YouTube za pomocą tego rozwiązania to najlepsza opcja (często droga). Nagrywanie kursów online w takim modelu to już wersja PRO 🙂

mikrofon jak zacząć nagrywać na yt
Mikrofon boom pole żródło: www.blog.sharegrid.com

 

Mikrofon kierunkowy – Propozycje zakupu do nagrywania filmów

 

Podam Ci tutaj 3 dobre rozwiązania jeśli chodzi o mikrofony kierunkowe w 3 kategoriach cenowych.

 

 

jak nagrywac na yt videomicro
Mikrofon Rode VideoMicro

 

rode-videomic-pro nagrywanien kursow
Mikrofon Rode VideoMic Pro

 

deity mikrofon kursy online
Mikrofon Deity V-Mic D3 Pro

 

Dwa modele, które są droższe posiadają opcje podbicia sygnału, dzięki czemu nawet na słabych przedwzmacniaczach poradzą sobie z wygenerowaniem silnego sygnału. Oczywiście nie zalecam nadużywania tej opcji. To generuje zawsze dodatkowe szumy, które chcemy wyeliminować podczas nagrywania filmów na YouTube, szkoleń czy też kursów online.

 

Polecane mikrofony do nagrywania filmów na potrzeby YouTube, szkoleń, kursów online.

 

krawatowy

BOYA BM-M1

60 złotych

krawatowy

Deity V.lav

260 złotych

dynamiczny

AKG D5

260 złotych

dynamiczny

Shure SM58

400 złotych

dynamiczny USB

SAMSON Q2U USB

260 złotych

dynamiczny USB

Audio-Technica ATR2100x

400 złotych

dynamiczny USB

RODE Podcaster

750 złotych

pojemnościowy

Audio-Technica AT 2020

400 złotych

pojemnościowy USB

Audio-Technica AT 2020 USB+

600 złotych

kierunkowy

Rode VideoMicro

210 złotych

kierunkowy

Rode VideoMic Pro Rycote

650 złotych

kierunkowy

Deity V-Mic D3 PRO

990 złotychInterfejs audio i rekorder do nagrywania filmów na YT, tworzenia kursów wideo online

 

Te urządzenia to “most” pomiędzy mikrofonem a sprzętem rejestrującym takim jak: komputer, aparat cyfrowy, kamera.

 

Jaka jest zasadnicza różnica pomiędzy tymi dwoma urządzeniami? 

 

Interfejs audio jest dedykowany dla komputera. Rekorder audio przyda się zarówno do komputera jak i sprzętu nagrywającego (aparat, kamera). Miej jednak na uwadze to, że nie każdy rekorder audio jest wyposażony w funkcję interfejsu USB.

interfejs audio jak zacząć nagrywać na yt
Interfejs audio

 

rekorder audio jak zacząć nagrywać na yt
Rekordery audio

 

Tak jak wcześniej wspominałem, mikrofony dynamiczne, pojemnościowe zazwyczaj potrzebują zasilania 48 volt i podłączamy je za pomocą wtyku XLR. To oznacza, że musimy znaleźć urządzenie, które pomoże nam połączyć się w odpowiedni sposób z mikrofonem. Z pomocą przyjdą nam interfejsy oraz rekordery audio. 

 

Należy tutaj nadmienić, że zakup tego rodzaju urządzenia to świetna inwestycja. Podpięcie jakiegokolwiek mikrofonu do np. zintegrowanej karty muzycznej naszego komputera sprawi, że nawet najlepszy sprzęt może mieć fatalną jakość. Wiążę się to z tym, że mają słabej jakości przedwzmacniacze. Generują one sporą ilość szumów, które należy zniwelować do minimum. Dodatkowym atutem interfejsów oraz rekorderów jest to, że pozwalają nam na odsłuch naszego nagrania w czasie rzeczywistym.

 

W tego rodzaju urządzeniach największa role odgrywają tzw. przedwzmacniacze. To one odpowiedzialne są za sygnał odbierany z mikrofonu. Złej jakości przedwzmacniacze “odwdzięczą” się nam szumami oraz niskim poziomem głośności.

 

Można pominąć zakup takiego urządzenia na potrzeby nagrywania filmów na YouTube, tworzenia kursów online. W takim przypadku musimy rozglądać się za mikrofonami z wyjściem USB. Posiadają one wbudowane interfejsy audio i wystarczy podpiąć je wprost do portu USB naszego urządzenia. 

 

Tutaj należy już przemyśleć kwestię zakupu. Są w zasadzie dwie drogi: 

 

 1. Mikrofon + Interfejs / rekorder audio. 
 2. Mikrofon z wbudowanym interfejsem audio (często na USB).

 

Moim zdaniem bardziej praktycznym wyborem byłby zakup oddzielnie mikrofonu oraz interfejsu / rekordera, ponieważ tego typu urządzenia możemy wykorzystać również innymi mikrofonami. Często są również lepsze jakościowo i mają więcej opcji. 

 

Interfejs audio I rekorder audio – Propozycje zakupu

 

Polecane przeze mnie interfejsy audio na potrzeby nagrywania na YouTube, szkoleń oraz kursów online:

 

 

Pierwsza propozycja w zupełności nam wystarczy. W tej cenie firma Behringer zapewnia nam bardzo dobrej jakości przedwzmacniacze firmy Midas. Zwróć uwagę, że pozycja 3 i 4 pozwala nam na podłączenie 2 mikrofonów. Jeśli w przyszłości planujesz np. przeprowadzenie wywiadów  to wydaje się to dobra inwestycja.

 

Krótka piłka za to będzie w kwestii rekordera audio. Tutaj mogę polecić Ci sprzęt Tascam DR-40X, który może stać się dla Ciebie uniwersalnym sprzętem.

 

tascam-dr-40x nagrywanie filmow na yt
Tascam DR-40X

 

Może on pracować dla Ciebie jako mikrofon (choć dziwnie to będzie wyglądało), może również pracować w systemie interfejsu audio na USB. Wystarczy wpiąć do niego mikrofon na kabel XLR i podać dalej sygnał do komputera poprzez kabel USB.

 

WAŻNE abyś wybrał model z literą X na końcu. To on pozwala na komunikację z komputerem. Tascam DR-40X [750 złotych].

 

AKCESORIA DO MIKROFONÓW do kursów wideo online oraz YouTube

 

Dużo osób pomija ten aspekt podczas nagrywania filmów na YouTube, nagrywania kursów online. Moim zdaniem dobór statywu do naszego mikrofonu jest to istotny z punktu widzenia komfortu naszej pracy.

 

Przeglądając dostępne opcje nasuwają się nam 3 statywy do wyboru:

 • podłogowe,
 • biurkowe,
 • studyjne, radiowe, ramię mikrofonowe (ciężko jakoś to kategoryzować).

 

Teraz należałoby dopasować odpowiedni mikrofon do odpowiedniego statywu. Tak więc zabierajmy się za to!

 

Mikrofony krawatowe nie potrzebują żadnego statywu 🙂 Woooohoooo.

 

Mikrofon dynamiczny sprawdzi się świetnie z każdym rodzajem statywu. No może statyw biurkowy będzie nieco problemem dla nas. Dobierzemy zatem odpowiedni statyw dla siebie.

 

Skoro jest tak świetnie z każdym statywem to opiszę moje subiektywne wady i zalety każdej z możliwości.

 

Statyw podłogowy

 

WADY ZALETY
Zajmuje dużo miejsca Cena
Nie jest mobilny Stabilny
  Nie przenosi drgań
Statyw podłogowy jak zaczac nagrywac na yt
Statyw podłogowy

Statyw biurkowy

WADY ZALETY
Przenosi drgania i dźwięk z biurka Mały i przenośny
Ograniczona możliwość dostosowania układu mikrofonu. Znajduje się blisko nas
  Mobilny, nie zajmuje dużo miejsca
statyw biurkowy nagrywanie filmow YouTube
Statyw biurkowyStatyw studyjny – ramię do mikrofonuWADY

ZALETY

Mogą zasłaniać nam ekran monitora

Możliwość dostosowania mikrofonu w każdej płaszczyźnie

Nie jest mobilny

Znajduje się blisko nas

   
mikrofon nagrywanie youtube
Statyw stołowy do mikrofonu. Źródło: musicman.plMikrofon pojemnościowy zazwyczaj idealnie sprawdza się ze statywem studyjnym (ramieniem). Dodatkowo warto zadbać aby wraz z zestawem był dodatkowo koszyk antywibracyjny oraz pop filtr.

 

Jeśli zamierzamy korzystać mikrofonu kierunkowego i będzie on niedaleko od nas, możemy zamontować go na urządzeniu rejestrującym. Najlepszą jednak opcją byłby montaż takiego mikrofonu bezpośrednio nad nami na tzw. żurawiu. Wysięgniku, który umożliwia nam umieszczenie mikrofonu w taki sposób aby nie był on widoczny w kadrze. Przykład widoczny jest nieco wyżej.

 

Ustawienie i praca z mikrofonem podczas nagrywania filmów, kursów online

 

Sam sprzęt to nie wszystko. Musimy nauczyć się pracować z nim i odpowiednio z niego korzystać aby nagrywanie na YT czy też nagrywanie kursów online było dla nas komfortowe.

 

Mikrofon krawatowy umieść 15-20 centymetrów poniżej brody. Załóż go pewnie tak by nie ruszał się i nie obcierał o odzież. Staraj nie trącać go dłońmi. Wszystko to będzie powodować nieprzyjemne, głośne dźwięki, które nie uda się usunąć w postprodukcji audio.

 

Mikrofon dynamiczny umieścić możliwie blisko ust. Tak jak wspominałem wcześniej, nie należą one do czułych i są dość ciche. 

 

Mikrofon pojemnościowy umieść przodem do siebie 🙂 Może wydawać się to śmieszne ale znam już niejedne przypadki w których mikrofon podczas nagrywania kursu online czy też filmiku na YouTube był w złej pozycji. Odległość około 20 – 30 centymetrów powinna być odpowiednia. Dystans ten musisz sam przetestować aby znaleźć tzw. sweet point. Ciężko tutaj podać jednoznaczną wartość, która będzie zależna od pomieszczenia oraz modelu mikrofonu.

 

Mikrofon kierunkowy najlepiej byłoby umieścić na żurawiu nad mówcą. Jeśli nie masz takiej możliwości to umieść go na urządzeniu rejestrującym. Możesz zastosować tutaj również statyw jeśli nie będzie Ci to przeszkadzać. Pamiętaj, że mikrofon kierunkowy jest także mikrofonem pojemnościowym więc optymalnie jest gdy znajduje się on blisko nas podczas nagrywania filmu. Jest czuły więc zbiera również wszystkie dźwięki z naszego otoczenia. Na całe szczęście tylko z określonego kierunku.

 

 

Adaptacja akustyczna pomieszczenia na potrzeby nagrywania na YouTube, kursów wideo online.

 

Może to brzmieć dla Ciebie abstrakcyjnie ale na początek “sprzedam” Ci  kilka tipów, które pozwolą zniwelować echo w naszym pomieszczeniu. 

 

Aby poprawić domowymi sposobami akustykę pomieszczenia możesz:

 

 • zasłonić zasłony (im będą grubsze tym lepiej),
 • jeśli w pokoju gdzie nagrywasz filmy wideo masz np. sofę to możesz umieścić na niej poduszki,
 • położyć dywan w pokoju 🙂

 

Im bardziej pusty pokój tym gorzej. Wszystkie tekstylne gadżety będą absorbować nam fale akustyczne. (to dobrze)

 

Dodatkowo postaraj się nie nagrywać filmów na YouTube blisko ścian.

 

Jeśli pozwala Ci na to budżet możesz umieścić w pokoju maty tłumiące pasma częstotliwości. Na rynku są już mobilne rozwiązania tego typu, a więc nie musisz montować na stałe takich mat.

 

Jeśli możesz dokonać adaptacji akustycznej pomieszczenia na stałe i masz na to budżet masz co najmniej 2 możliwości:

 

 • umieścić piankę akustyczną w pomieszczeniu,
 • umieścić maty tłumiące pasma.
nagrywanie na yt pianka aksutyczna
Pianka akustyczna

 

panele akustyczne do nagrywania na yt
Panele akustyczne firmy apama. Źródło: apama.pl

W przypadku pianki akustycznej, stroń od tanich rozwiązań. Co prawda spełniają swoją funkcję ale są one wątpliwej jakości (strasznie pylą i się kruszą).

 

Gdy tylko możesz nie pomijaj tego aspektu. Echo, pogłos, różnego rodzaju przydźwięki będą albo trudne albo niemożliwe do usunięcia w naszych filmach wideo, kursach online. Poza tym dobra adaptacja akustyczna oszczędzi nam czasu podczas edycji dźwięku. Nie wspominając o lepszej jej jakości materiałów wideo na YouTube.

 

Poziomy głośności czyli jak prawidłowo ustawić  mikrofon? Jak zacząć nagrywać na YT z prawidłowym dźwiękiem?

 

Zacznijmy od początku. Technicznie rzecz biorąc ludzka mowa to głośność na poziomie -12 dB. Jeśli spojrzysz na wykres głośności, upraszczając, będzie to ¾ jego wysokości. Staraj się aby dźwięk z mikrofonu był w przedziale od -12dB do -5 dB.

nagrywanie-na-yt-jak-zaczac-nagrywac
Bezpieczny obszar głośności naszej mowy

Chodzi o to aby głos nie był za cicho i w żadnym wypadku nie wpadał w przestery. Całość operacji sprowadza się do sterowaniem czułością “GAIN” czy to na mikrofonie, czy to na interfejsie audio.

 

W pierwszej kolejności modyfikuj tą wartość na interfejsie audio / rekorderze audio, a dopiero potem w mikrofonie.

 

Jak zacząć nagrywać na YT z odpowiednim światłem? Dobierz sprzęt do nagrywania kursów online.

 

Przechodzimy do kolejnej sekcji. Pewnie zadasz sobie pytanie: czemu jeszcze nie napisałem nic o kamerach i aparatach do filmowania materiału wideo? Sam nabierając doświadczenia stwierdzisz, że światło w filmie to jeden z ważniejszych czynników podczas nagrywania materiałów na YouTube oraz szkoleń i kursów online.

 

Przedstawię Ci dwie opcje jeśli chodzi o oświetlenie swojego domowego studio do nagrań filmów wideo na YouTube, na potrzeby szkoleń / kursów wideo online.

 

Możesz wyposażyć się:

 • softboxy wraz z żarówkami E27,
 • lampy LED.

 

Od razu napiszę, że do nagrywania kursów online, filmików na YT polecam lampy LED. Są one nieco droższe ale ciągle tanieją i różnica cenowa coraz bardziej się zaciera. Wszystko inne przemawia na korzyść lamp LED.

 

softbox do nagrywania na yt
Przykład lampy typu softbox do nagrywania wideo

 

Softbox kontra lampa LED czyli porządne nagrywanie na YT 

 

Softbox do filmowania

Lampa LED do filmowania

wydzielają dużo ciepła

nie wydzielają zbędnego ciepła

dość toporne w ustawianiu

bardzo mobilne

złe odwzorowanie barw

przeważnie prawidłowe odwzorowanie barw (wszystko zależne od wybranego modelu)

szybko mogą ulec uszkodzeniu, a przy tym wydzielić niekorzystny dla zdrowia gaz.

są bezpieczne

brak możliwość kontroli jasności

możliwość kontroli jasności za pomocą potencjometru, pilota, appki

pobierają dużo mocy

pobierają niewiele mocy

 

Jaki softbox kupić nagrywania na YouTube?

 

Cena zestawu sofboxu tj. statyw, żarówki, softbox, zależna jest od wybranego zestawu, a w zasadzie od ilości i moc żarówek. Przy wersji minimum tj. jedna lampa z dwoma żarówkami kształtuje się ona następująco:Statyw oświetleniowy

70 złotych

Softbox na świetlówki E27

120 złotych

Świetlówka 85W [ 1 sztuka]

35 złotych

RAZEM

minimum 260 złotych

 

Takie trywialne obliczenia pomogą nam zdobyć punkt odniesienia do lamp LED. Pomoże to w decyzji czy warto dopłacić do lamp LED-owych czy nie.

 

W przypadku sofboxów w tej cenie nie ma różnicy pomiędzy produktami. W zasadzie wszystko jedno, różnią się jedynie nazwą / nadrukiem. Serio. Dzięki temu nie musimy się zastanawiać jaki model softboxu najlepiej kupić do naszego domowego studia nagrań wideo.

 

Lampy LED do nagrywania wideo

 

Przechodząc do lamp LED jak się okazuje w podobnym przedziale cenowym jest tylko jedna pozycja godna polecenia: Yongnuo YN-600 Air Pro LED.

 

 
yongnuo-yn-600-air-5500k lampa led do youtube
Yongnuo YN-600 air

 

Czym powinna charakteryzować się dobra lampa LED? 

 

 • Powinna świecić z mocą co najmniej 40 watt’ów. 
 • Powinna mieć dobre odwzorowanie barw czyli wskaźnik CRI powyżej 95.
 • Nie powinna zawierać wiatraka, który będzie przeszkadzał nam podczas nagrywania.

 

Lampy LED o niższej mocy możesz przeznaczyć na światła typu fill light oraz back light. O tym za kilka akapitów. Napiszę również tak o ciekawej propozycji lampy LED, która może uatrakcyjnić proces nagrywania na YT.

 

Omijam lampy LED przypadkowych producentów, których odwzorowanie barw jest na tyle kiepskie, że nagrywając siebie, będziesz wpadał albo w odcienie barwy zielonej albo różowej.

 

Dlaczego podałem akurat tą lampę a nie inną? Na rynku są inne dobre lampy LED takie jak: Yongnuo YN-300 III czy też Yongnuo YN-600. 

 

Pierwsza niestety jest nieco za słaba, ma tylko 18 watt. Polecałbym jednak lampy LED, które mają co najmniej 40 watt mocy. Druga lampa pod względem mocy jest OK ale posiada wiatrak, który będziesz przeszkadzał nam podczas nagrywania.

 

Tak więc ile kosztuje zestaw lampy LED do nagrywania filmów na YouTube, kursów online?Yongnuo YN-600 Air Pro LED

280 złotych

Statyw oświetleniowy

70 złotych

Zasilacz albo bateria

80 złotych

RAZEM

430 złotych

 

Różnica cenowa pomiędzy softboxem, a lampą LED to dla ułatwienia obliczeń 150 złotych. Teraz już sam musisz sobie odpowiedzieć czy możesz pozwolić sobie na taką różnicę cenową czy nie. Korzyści płynących z zakupu lampy LED jest wiele.Jak prawidłowo ustawić światło? Jak zacząć nagrywać na YouTube?

 

Nie będę wchodził tutaj w zaawansowane techniki ustawiania światła w filmie. Przedstawię Ci 3 propozycje, które zależne są od Twojego budżetu. Jedna z nich to jedna z najbardziej popularnych technik.

 

Dla ułatwienia przedstawię Ci model z:

 

 • 1 lampą (key light) ,
 • 2 lampami (key light + back light),
 • 3 lampami tzw. three point lighting (key light + fill light + back light).

 

Model ustawienia światła z jedną lampa jest bardzo prosty. 

 

Lampa główna to tzw. Key Light. Ustawiamy światło na przeciwko nas albo pod kątem 45 stopni tak by oświetlało nas równomiernie.

Dostosuj moc światła w taki sposób aby kadr był ładnie oświetlony (z poprawną ekspozycją) ale nie przesadzaj, żeby Cię nie raził. Mrużenie oczu nie jest wskazane. Jeśli nosisz okulary ustaw światło wyżej. Unikniesz dzięki temu odbiciom światła w okularach.

 

nagrywanie na yt jak ustawic swiatlo
Model oświetlenia z 1 lampą

 

Model z dwoma lampami to opcja w której do lampy głównej dodajesz za swoją postacią tzw. światło konturowe / kontrujące. Dzięki temu zabiegowi Twoja sylwetka bardzo dobrze odetnie się od tła. Polecam tą opcję podczas nagrywania kursów online, nagrywania na YouTube.

nagrywanie na yt jak ustawic swiatlo poprawnie
Model oświetlenia z 2 lampami

 

Trzeci model to tzw. three point lighting jest z podstawowych i najbardziej popularnych technik jeśli chodzi o światło w filmie. Tutaj dodajemy jeszcze 3 światło tzw. fill light, które będzie wypełniało doświetlenie naszej sylwetki podczas nagrywania filmów, nagrywania kursu online. Dlaczego wspomniałem o tym na końcu?

nagrywanie na yt jak ustawic swiatlo led
Model oświetlenia z 3 lampami

 

Moim zdaniem lampa która będzie pełnić rolę światła wypełniającego jest na tyle subtelna, że możemy ją dodać w momencie gdy budżet będzie nam na to pozwalał.

 

Lampy back oraz fill light nie muszą mieć takiej samej mocy co lampa key light. Mogą być słabsze. Ale jak się okazuje, na rynku nie ma nic znacznie tańszego. Owszem jest lampa tańsza o kilkadziesiąt złotych o słabszej mocy ale w takim przypadku wolałbym kupić mocniejszą i sobie ją przygasić. Rezerwa w mocy zawsze się nam przyda.

 

Ciekawą opcją jest lampa miecz Yongnuo YN-360, która dodatkowo może świecić barwami RGB. Jak zacząć nagrywać na YT dobrej jakości filmy z ciekawymi efektami kolorystycznymi? Za pomocą mieczy od Yongnuo 😉

Dzięki takiemu zabiegowi można narzucić jakiś fajny efekt koloru za naszymi plecami albo nadać ładny efekt koloru z przodu naszej postaci. Koszt samej lampy kształtuje się w okolicach 320 złotych.

 

yongnuo lampa led rgb dla youtube
YONGNUO YN-360 RGB

 

Kamery internetowe a nagrywanie filmów na YouTube, nagrywanie kursów online.

 

Być może zdziwiło Cię, że podaję tutaj kamery internetowe jako źródło do nagrywania kursów online, nagrywania na YT. Żeby obronić się przed tą tezą pozwól, że zacznę nieco od końca 🙂

 

Kamery internetowe to dobry start, ponieważ nie obchodzą nas żadne dodatkowe aspekty techniczne. Podłączasz je do portu USB, ustawiasz i voila. Gotowe. Jak zacząć nagrywać na YT w szybki sposób, bez aspektów technicznych? Właśnie za pomocą takich kamer.

 

Dodatkowym ich atutem jest możliwość transmisji online za ich pomocą. Wybiegłem trochę w przyszłość ponieważ o transmisjach na żywo napiszę w kolejnym poradniku.

 

Reasumując. Sprytne, małe urządzenie, które nie przysporzy nam wielu trudności. 

 

Jak z jakością nagrywanego materiału wideo w takich kamerach internetowych? Aby odpowiedzieć na to pytanie najpierw przedstawię Ci 3 godne polecenia kamery internetowe do nagrywania wideo:

 

 

logitech c920 nagrywanie kursow online
Kamera internetowa Logitech c920

 

logitech-Brio_4k_pro-nagrywanie-na-yt
Kamera internetowa Logitech Brio 4K

 

OK, mamy to! Przejdźmy teraz do ich omówienia.

 

Dwie pierwsze propozycję mogę Ci zarekomendować do nagrywania kursów online, szkoleń wideo. Dlaczego? Ich jakość nie jest najlepsza. W formacie kursów wideo, a najczęściej screencastów, kamera prowadzącego jest dość mała więc nie musi być tam super jakości. Ale również nie przesadzajmy, ta jakość jest na prawdę w porządku. Moim zdaniem do treści edukacyjnych w sam raz. Tutaj najważniejsza jest treść naszego przekazu.

 

Do nagrywania filmów na YouTube gdzie musimy zapełnić cały kadr nie możemy pozwolić sobie na słabą jakość w dzisiejszych czasach. W takim przypadku należałoby rozważyć zakup kamery Logitech brio 4K za 1000 złotych.Aparaty cyfrowe + obiektyw do nagrywania filmów na YT, kursów online

 

Tutaj zaczyna się naprawdę jazda. Pozwolę sobie w tej sekcji zawrzeć propozycje zestawów, które spełnią Twoje oczekiwania. Nie będę tym razem wchodził mocno w aspekty techniczne. Jeśli jesteś głodny wiedzy to odsyłam Cię do poradnika w którym omawiam jaki aparat do filmowania wybrać?

 

W tej sekcji pominę zatem również porady:

 

 • jak uzyskać rozmyte tło za nami,
 • w jaki sposób odpowiednio kadrować materiały,
 • jak najlepiej ustawić aparat do filmowania.Pamiętaj, że na finalny obraz pracuje tutaj zarówno aparat jaki i obiektyw. Tak więc posiadając super aparat ze słabym obiektywem nasza jakość wideo będzie po prostu prawidłowa. Jak widzisz nagrywanie na YT jest pełne aspektów technicznych.

 

Atutem podczas wyboru odpowiedniego aparatu do filmowania jest posiadanie wejścia na mikrofon. Niestety nie każdy model lustrzanki czy bezlusterkowca go posiada.

 

Przechodząc do obiektywów do naszych produkcji najczęściej będziemy potrzebować tzw. szerokiego kąta. Są to obiektywy, które mają jak najmniejszą liczbę przy wartości “mm” tj. milimetrów np. 16 mm. Pominę tutaj kwestie matryc, tzw. cropa i mnożnika ogniskowej. To znajdziesz w innym poradniku.

 

Pamiętaj, że zazwyczaj każdy producent aparatów do filmowania ma dedykowane systemy mocowań obiektywu. Jeśli masz obiektyw do Canon’a nie będzie on pasował do Sony (bezpośrednio).

 

Kończąc wątek obiektywów istotną kwestią jest również tzw. “jasność obiektywu” to wartość “f”, która ją opisuje. Im niższa cyfra tym dla nas lepiej. W skrócie oznacza to, że nie będziemy musieli mieć mocnych lamp w naszym domowym studio.

 

Pamiętaj również o tym, że większość aparatów ma limit nagrywania filmów wideo do około 30 minutPrzekazuję Ci luźna listę dobrych lustrzanek, bezlusterkowców a także kompaktów, które nadadzą się świetnie do nagrywania filmów na YouTube, tworzenia treści wideo kursów online oraz szkoleń.

 

W zestawieniu pokazuję jedynie aparaty do filmowania, które można kupić nowe. Jeśli jesteś zainteresowany zestawieniem modeli używanych, które warto zakupić, koniecznie daj mi o tym znać.

 

Jaki aparat do filmowania? Firma Sony.

 

Z marką Sony jestem związany od jakiegoś czasu. Ich atutem jest dobrze dobrany kodek dzięki któremu będziemy mogli jeszcze więcej zdziałać z materiałem wideo. Aparaty cyfrowe Sony mają wiele opcji  nagrywania wideo dlatego są tak polecane przez innych użytkowników.

 

Niewielką wadą tych aparatów jest fizyka kolorów. Będę one nieco “sprane” z barw i będziemy musieli dokonać kilku modyfikacji z nimi aby wyglądały lepiej. Niektóre egzemplarze lubią się przegrzewać w przypadku gdy będziemy nagrywać długie filmy (powyżej godziny ciągiem). Niestety nie mają odchylanego ekranu.

 

jak zacząć nagrywać na yt sony a6300
Aparat Sony Alpha 6300

 

Model aparatu

Cena

Uwaga

Sony Alpha 6000

1550 

brak wejścia mikrofonowego, przegrzewa się przy dłuższym nagrywaniu

Sony Alpha 6300

3400

przegrzewa się przy dłuższym nagrywaniuModel obiektywu

Cena

Uwaga

KIT SELP1650

600

możliwość zmiany ogniskowej

Sigma 16mm 1.4 – Mocowanie Sony E

1750

bardzo jasny obiektywModel aparatu

Cena

Uwaga

Sony Cyber-Shot DSC-RX100 mark IV

1850

Aparat wraz z obiektywem. Kompaktowy. Brak wejścia mikrofonowego. Bardzo dobra jakość wideo.

 

Jaki aparat do filmowania? Firma Panasonic.

 

Jeśli ktoś zadałby mi pytanie: jak zacząć nagrywać na YT i z jakim sprzętem to odpowiedziałbym: “Na początek Panasonic”. W porównaniu do aparatów Sony, Panasonic ma lepsze barwy nagrań. Mowa o nagraniach prosto z aparatu (bez edycji wideo). Są one żywsze. Mają również lepsze zużycie baterii. Mogą nagrywać dłużej w porównaniu do aparatów cyfrowych Sony.

 

Dodatkowym atutem jest odchylany ekran, który w niektórych sytuacjach będzie niezbędny. Stabilizacja matrycy w większości modeli pozwala nam na nagrywanie z ręki. Może się to przydać do nagrywania spontanicznych vlog’ów na YouTube.

 

Bezlusterkowce Panasonic’a mają mniejszą matrycę w porównaniu do Sony przez co będą potrzebować nieco więcej światła.

 

 
g80 jak zaczac nagrywac na yt
Panasonic G80

 

Model aparatu

Cena

Uwaga

Panasonic Lumix DMC-G7

1700

 

Panasonic Lumix DMC-G80

2400

Moim zdaniem najlepszy wybór cena / jakość

Panasonic Lumix DMC-G90

3500

 

Panasonic Lumix GH5

5300

Nie posiada limitu czasowego nagrywania Model obiektywu

Cena

Uwaga

Panasonic LUMIX G VARIO 12-60mm

850

możliwość zmiany ogniskowej

Sigma 16mm 1.4 – Mocowanie Panasonic micro 4/3

1750

bardzo jasny obiektyw

 

Ale dlaczego nie ma innych producentów sprzętu takich jak Canon czy Nikon?

 

Opisuję w swoich artykułach TYLKO sprawdzone operacje oraz produkty. Nie pracowałem nigdy na takich sprzętach więc nie będę o nich pisał. W przeciwnym razie byłoby tylko powielanie zdań innych użytkowników, często mylne, a tego nie chcę.

 

Akcesoria do kamer wideo oraz aparatów cyfrowych

 

Statyw do kamery czy też aparatu cyfrowego będzie niezbędny ale tutaj zacząłbym od budżetowego rozwiązania. Jeśli będziemy nagrywać filmy na YT do stojącego aparatu to nie ma sensu inwestowania w statyw z wypasioną głowicą. Takie rozwiązanie polecam dopiero gdy będzie ktoś  nagrywał  nas i śledził nasze ruchy. Wtedy należy zakupić porządny statyw. Niestety profesjonalne nagrywanie na YT wiążę się z inwestycjami.

 

Budżetowe rozwiązania to koszt od 50 do 100 złotych i są one wystarczające. Weź jedynie pod uwagę wysokość takiego statywu. Obiektyw aparatu lub kamery powinien być na wysokości naszych oczu.

 

jak zacząć nagrywać na yt statyw
Statyw do aparatu / kamery

 

Karta pamięci do nagrywania na YT wideo

 

Karty pamięci SD są niezbędne do naszych aparatów do nagrywania wideo. Ja polecam firmę SanDisk. Używam ich kart o nazwie: Extreme PRO oraz Extreme. Różnią się one prędkością zapisu i odczytu. Pamiętaj, że zapis na kartę pamięci jest dla nas najbardziej istotny. Jeśli chcesz zacząć nagrywać na YT, chcesz zacząć nagrywać kursy online – zadbaj o dobrej jakości karty pamięci.

 

Wielkość karty uzależniona jest od jakości nagrywanego filmu, kursu online. Jeśli chcesz nagrywać materiał w 4K to musisz się zaopatrzyć w karty co najmniej 64, 128 GB. Tutaj też będzie istotna prędkość zapisu takiej karty, bowiem przy takiej rozdzielczości zapisuje się wiele danych.

 

O doborze odpowiedniej karty SD przeczytasz w tym artykule.

 

Zasilanie aparatów cyfrowych to ostatni aspekt, który chciałbym poruszyć w tym poradniku nagrywania filmów na YT, nagrywania kursów online.

 

Masz w zasadzie dwie opcje: bateria + zamienniki albo zasilanie prądowe z gniazdka.

 

Ja polecam zamienniki firmy Newell. Nie są one aż tak dobre jak oryginały ale w tej cenie są godne polecenia. Mają moc około 80% w porównaniu do oryginalnych baterii.

 

Jeśli chciałbyś zasilać aparat cyfrowy do nagrywania filmików z gniazdka sieciowego musisz poszukać rozwiązania o nazwie: “dummy battery”. Takich rozwiązań nie ma w Polsce za wiele. Większość jest kupowana za granicą. 

jak zacząć nagrywać na yt dummy battery
Dummy Battery dla aparatów

Wystarczy w Google wpisać: dummy battery + nazwa modelu. Takie rozwiązania kosztują pomiędzy 100, a 150 złotych. Osobiście używam takiego rozwiązania z aliexpress. Wybrałem po prostu dobrego sprzedawcę z dobrymi opiniami. I tak wszystko jest z Chin 😉

 

Nagrywanie na YT filmów wideo smartfonem

 

Poruszę ten temat, bo dla mnie jest istotne, aby o tym wspomnieć. To małe urządzenie, które nosimy w kieszeni pozwala nam również na tworzenie treści. Nagrywanie za pomocą telefonu poruszę w oddzielnym wpisie bo temat ten jest na tyle obszerny, że dla wygody czytania tak będzie lepiej.

 

Jeśli zadbasz o dobre oświetlenie, dobre mikrofony to jest duża szansa, że Twój telefon stworzy dobrej jakości wideo. Oczywiście, eliminuje tutaj budżetowe modele. Niestety. W każdym bądź razie przygotuję kompleksowy poradnik “Jak zacząć nagrywać na YT za pomocą smartofna”.

 

Zakończenie poradnika “Jak zacząć nagrywać na YT”

 

Tak, to oficjalnie koniec Mój Czytelniku. Koniec pierwszej części poradnika pt. “Jak zacząć nagrywać na YT”. Tytuł owszem odnosi się tylko do jednego portalu ale tak pisałem na samym początku, porady są uniwersalne.

Pisałem go 4 dni. Kolejne 4 dni (pełne dni) poprawiałem i modyfikowałem zarówno wpis jak i cały blog. Dodałem spis treści dla lepszego poruszania, nieźle co? 😉

Będę niezmiernie wdzięczny za każdą mikro aktywność związaną z tym poradnikiem. Ucieszy mnie komentarz, wzniesie do krainy przeszczęśliwości jeśli udostępnisz ten poradnik na swoich profilach społecznościowych. To mnie napędzi do tworzenia dalszych treści.

Pytania odnośnie powyższych treści? Śmiało pisz. Brakuje czegoś, dodałbyś coś? Będę wdzięczny za taką informację. Chciałbym aby był to możliwie kompleksowy materiał. Dziękuję.

 

Jak Zacząć Nagrywać Wideo Startując od ZERA w 5 dni?

 

NAUCZ SIĘ


Nagrywać szkolenia i kursy online

Tworzyć wartościowe materiały na YouTube

Wzbogacić Twoje Social Media o chwytliwe treści

 

Przeprowadzę Cię przez wszystkie aspekty techniczne takie jak:

 • sprzęt
 • transmisje wideo online
 • edycja i montaż wideo 
[et_bloom_inline optin_id=”optin_27″]

Nazywam się

Bartosz Bartczak “WideoNinja”

i od kilkunastu lat tworzę treści wideo. 

Pomagam przedsiębiorczym osobom tworzyć nienaganne wideo za pomocą sprawdzonej i rzetelnej wiedzy w skompresowanej formie.

21 komentarzy

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

 • Bardzo profesjonalny wpis, a właściwie poradnik. Bo tak można nazwać to, co znajduje się powyżej. Co ważne, w dzisiejszych czasach wielu ludzi sprzedałoby tę wiedzę w “ebuku” za przekreślone 149 zł, a Pan Bartosz udostępnia tę wiedzę za darmo! Brawo!

  • Dziękuję bardzo. Takie komentarze motywują do działania. Jest jedno ale… jestem Bartosz, żaden Pan. Tak będzie nam łatwiej 🙂

  • Dokładnie to samo pomyślałem. Dużo cennej wiedzy, za która inni chcieli by im zapłacić. Bardzo dziękuję Bartoszu za ten niezwykle cenny poradnik. Długo szukałem czegoś takiego w internecie.

 • Czesc,
  czy led 40 W jest odpowiednikiem zarowki 85 W. Sofbox ma zwykle 50X70 , w tej cenie. Czy taki led 40W da rownie miekie swiatlo i oswietli rownie duza scene. Jak taki jeden led poradzi sobie z oswietleniem greanscrena?

  • Tak, mniej więcej to podobna moc świecenia. Jeśli chcesz dokładnie porównać softboxy i np. lampy LED to szukaj w specyfikacji tzw. Lumenów. Skrót: lm. Może być też to pod nazwą luminancja.

   Dla przykładu:
   lampa LED o mocy 36 Watt generuje światło o wartości około 4700 lumenów
   softbox o mocy 85 Watt generuje około 5000 lumenów.

   Lampy LED mają zazwyczaj nakładkę, która daje miękkie światło.

   Co do oświetlenia greenscreena to jaka powierzchnia? Ciężko będzie doświetlić w sposób prawidłowy greenscreen jedną lampą.

 • Nie znalazlem alternatywy dla lampy led ktora polecasz. Caly dzien szukania:). Szukam bo rzeczy ktorej mi brakuje Yongnuo YN-600 Air to brak wrot i na stale zamontowany dyfuzor.

  Yongnuo YN-600 bylalby idealna gdyby nie wiatrak. Dlaczego to ma wiatrak, przeciez to ta sama konstrukcja co AIR? Pomyslalem zeby kupic lampe i go wylaczyc.

  A moze polecasz cos alternatywnego. Che uzywac dodatkowego wiekszego dyfuzora lub odbijac od blendy. Dlatego mysle ze model ze zdejmowanym dyfuzorem jak Yongnuo YN-600 bylby lepszy.

  • Tomek, napisz proszę jaki masz budżet? Byłoby mi łatwiej. Ten Neewer daje bardzo dobre światło jak za to cenę.

   Co do pojedynku Softbox vs LED. To mimo to, że softboxy dają teoretycznie więcej światła to gdy włączysz sobie LED o mocy około 40 Watt to jest po prostu jasno, aż oślepia.

   Przerabiałem temat softboxów. Nigdy do nich nie wrócę.

   Jeśli masz czas to zapraszam na transmisję online. Będę mówił o takich rzeczach. Poruszę również ten temat.

   Tutaj możesz się zapisać: http://wideoninja.pl/szkolenie-online-v2-2/

 • Cześć!

  Świetny poradnik. Bardzo profesjonalnie, choć przy każdym zagadnieniu chciałoby się więcej :). Widziałem twój materiał w którym wykorzystujesz A6300 w programie Remote, czy w przypadku innych aparatów istnieje taka możliwość (np. DMC G80)? Zależy mi na jakości HD z efektem bokeh, możliwością połączenia aparatu “live” z PC podczas nagrywania i streamowania. Będę wdzięczny jeśli zasugerujesz aparat, obiektyw do takich celów. Jeszcze raz brawo.

  • Cześć Łukasz, Panasonic G80 na tą chwile nie pozwala na taką opcję. Najtańszy z Panasów, który pozwala na taką opcję to GH5.

   Jaki masz budżet na sprzęt? Posiadasz już G80?

   • Cześć.

    Dziękuję za odpowiedź. Mam X-T10 ale wydaje mi się, że nie wycisnę z niego nic więcej w tym zakresie. Trudno mi nawet zweryfikować kompatybilność i możliwość uzyskania “clean HDMI”. Dlatego rozważam rozpoczęcie od zera budowania zestawu i od kilku dni się doktoryzuję. Zastosowanie – komunikacja online + nagrywanie materiałów na YT w warunkach biurowych. I teraz zaczynają się wątpliwości: liczyć na soft czy od razu iść w kartę do przechwytywania HDMI? Co z limitem nagrywania, czy da się to obejść? Czy aparat pozwoli na ściągnięcie “clean HDMI”? Po prostu dramat :). Chciałbym zmieścić się w 2 – 3 tysiącach (kamera + karta), ale jeśli racjonalne będzie dołożenie 1000 to to zrobię. Biorę pod uwagę również sprzęt używany (a5100?). Po zweryfikowaniu cen sprzętu, myślę że obiektyw i sterowanie aparatem z PC w tej cenie nie jest już priorytetem :). Przepraszam za elaborat i z góry dzięki za radę.

    • A5100 to stara produkcja. Nie ma co w nią inwestować.

     Jedyny racjonalny wybór to A6300. Używka za około 2000 złotych.

     Pobierzesz sygnał bez karty, a jak będziesz chciał lepszy sygnał to zakupisz kartę do przechwytywania jak już się ceny uspokoją i będą w ogóle dostępne 😉

     A6300 wypuszcza clean HDMI, dodatkowo podczas wypuszczenia sygnału z HDMI albo poprzez USB nie musisz włączać nagrywania więc sygnał idzie bez ograniczenia czasowego.

     Warto do A6300 dokupić tzw. dummy battery.

 • Bardzo ciekawy artykuł. Zastanawiam się, pod którą formę filmów podciągnąć prezentację video nieruchomości. Tzn filmik z nieruchomości, gdzie opisuję w niej wszystko dla odbiorców offline. Takie prezentacje z przeznaczeniem na FB,gdzie mnie widać i słychać:). Jaki sprzęt musiałabym posiadać. Dzięki za podpowiedź:)

  • Może to być nawet dobry smartfon. Jeśli posiadasz sprzęt, który dobrze nagrywa to inwestycja tylko w:

   – mikrofon (60 złotych)
   – statyw (70 złotych)
   – opcjonalnie gimbal do smartfona. Możesz nagrywać ujęcia podczas spacerów po nieruchomości (około 300 złotych).

   Jak jest budżet to można zainwestować w aparat do nagrywania.

   To miałyby być ujęcia statyczne / dynamiczne?

 • Dawno nie czytałem tak kompletnego i dobrze przygotowanego artykułu. Kiedyś szukałem całej tej wiedzy przez kilka tygodni.

  Powiem tylko, że na smartfonie nie działa zapis na kurs/newsletter
  Dodatkowo warto zainstalować na stronie certyfikat SSL.

  Pozdrawiam

  • Dziękuję Krzysztof za miłe słowa. Dziękuję również za wskazówki. Niebawem wszystko to co napisałeś pojawi się na blogu. Właśnie pracuję nad jego poprawkami 🙂

Polub mnie na socjalach :)

Akademia Wideo