Tworzenie Treści Wideo - Nagrywanie na YouTube
jak-tworzyc-kursy-online

Jak tworzyć kursy online, poradniki, tutoriale – 7 wskazówek

Zastanawiasz się nad tworzeniem kursów online, poradników? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Nie wiesz jak poradzić sobie z awarią w domu? YouTube. 

Szukasz pomysłu na idealny makijaż na weekendowe wyjście? YouTube. 

Podobnych przykładów można by wymyślić całe setki. Przesłanie jest jednak jasne – YouTube to wiodąca platforma dla autorów najprzeróżniejszych treści pomocniczych.

Dlaczego więc nie spróbować swoich sił w ich tworzeniu?

Tutoriale, poradniki wideo to świetna opcja dla osób, którym zależy na interakcjach z innymi użytkownikami – należą bowiem do najczęściej oglądanych filmików na YouTube. 

W końcu jedną z największych zalet Internetu jest możliwość nauki nowych rzeczy. A YouTube stanowi ku temu doskonałe narzędzie. 

Masz już doświadczenie w tworzeniu filmików wideo? A może dopiero stawiasz w tej branży pierwsze kroki? Nie musisz się martwić – to żadna filozofia. 

Nie zapominaj przy tym jednak, że dobry materiał wideo jest efektem ciężkiej pracy i solidnego przygotowania. Sprawdź, co jeszcze się na niego składa!

Tworzenie kursów wideo

Jeśli interesuję Cię temat nagrywania oraz edycji wideo pod kątem szkoleń, kursów wideo, treści edukacyjnych na YouTube to zapraszam Cię serdecznie to mojego bezpłatnego kursu na ten temat.

Na zamkniętej platformie publikuję materiały wideo, które widoczne są tylko tam.

1. Tematyka poradnika wideo, tutorialu

Podstawową kwestią, jaką należy rozważyć przy nagrywaniu tutoriali, poradników wideo jest ich temat. To właśnie na jego podstawie podejmiesz decyzje o wszystkich następnych krokach. 

Skup się na rzeczach, które doskonale znasz. Bycie ekspertem w danej dziedzinie pozwala na efektywne przekazywanie wiedzy.

2. Typ tutorialu, poradnika wideo, kursu online

Po określeniu tematu, musisz przejść do wyboru typu Twojego poradnika wideo. Sprawdź, jakie są najlepsze modele tutoriali.

Screencast

Screencast (screen „ekran”, cast „przedstawiać”) to film będący zapisem zdarzeń prezentowanych na ekranie komputera osoby prowadzącej tutorial / poradnik wideo.

Ten typ jest powszechnie używany do np. nauki budowania stron internetowych, programowania obsługi programów do obróbki wideo czy też korzystania z oprogramowań. Zastosowań jest oczywiście zdecydowanie więcej.

Lekcje wideo

Lekcje wideo przydają się do procesów, które należy tłumaczyć krok po kroku. Ich najważniejszą cechą jest obecność instruktora / nauczyciela, który przemawia bezpośrednio do odbiorcy. 

 

Pokazy z wykorzystaniem dłoni

Tutoriale / poradniki wideo nie zawsze potrzebują narracji. Filmiki w formie pokazów, podczas których instruktor za pomocą dłoni przeprowadza widzów przez proces wykonywania danej czynności, cieszą się dużym powodzeniem. 

Animacje 

Podobnie jak pokazy ręczne, ten typ poradników wideo składa się wyłącznie z animacji, którym nie towarzyszy narrator. 

Animacje najlepiej wykorzystywać do filmików o łatwej tematyce, gdyż bardziej skomplikowane zagadnienia mogą wymagać dodatkowych wyjaśnień. Animacje najlepiej sprawdzają się w przypadku samouczków z prostymi przepisami czy też tutoriali typu DIY.

3. Scenariusz i próby

Wybrałeś już idealny typ tutorialu / poradnika wideo dla tematu, który chcesz poruszyć? Świetnie! Teraz pora na przygotowania. 

Organizacja krok po kroku

Zanim przystąpisz do nagrywania i edytowania wideo, przygotuj najpierw scenariusz, w którym zawrzesz konkretne punkty, jakie zamierzasz omawiać. 

Jeśli chcesz być dobrym nauczycielem, musisz uporządkować swoje informacje i pomysły. W przeciwnym razie nie będziesz w stanie jasno przekazać swej wiedzy. 

Retoryka i mowa ciała

Przed nagraniem wideo warto również przećwiczyć swoje wystąpienie. Próby są szczególnie istotne w przypadku tutoriali, podczas których jesteś widoczny dla potencjalnych odbiorców.

Przygotowując się do nich, należy zadbać nie tylko o scenariusz, ale też o mowę ciała i jej wpływ na przyciąganie uwagi widzów.

4. Przygotowanie sprzętu

Przećwiczyłeś już scenariusz? Teraz możesz zabrać się za przygotowanie sprzętu do nagrywania. 

Podziel wszystkie przedmioty, jakich zamierzasz używać. Dzięki temu nie będziesz musiał sobie przeszkadzać i zaburzać toku myślenia podczas kręcenia filmu. 

Oto kilka istotnych elementów i kwestii:

Kamera  / aparat: zastanów się, jaki rodzaj kamery jest Ci potrzebny – być może okaże się, że Twój smartfon będzie wystarczający.

Statyw: jeśli nie masz asystenta, statyw to konieczność. Dzięki niemu będziesz mógł spokojnie zajmować się swoim poradnikiem wideo, bez martwienia się o położenie kamery. 

Mikrofon: jakość dźwięku jest bardzo istotna dla efektu końcowego. Dlatego też warto zainwestować w mikrofon wysokiej jakości.

5. Stworzenie świetnego materiału

Jeśli zadbałeś już o wszystkie wymienione wyżej punkty, pora przejść do nagrania wideo. Zanim się nim jednak zajmiesz, weź pod uwagę kilka istotnych szczegółów, które mogą wpłynąć na jakość i odbiór Twojego filmu wideo. 

Plan filmu

Plan z przejrzystym, atrakcyjnym i powiązanym tematycznie tłem może odegrać znaczącą rolę w percepcji Twoich treści. Jeśli nie masz dostępu do odpowiedniego miejsca na nagrania, możesz posłużyć się metodą wycinania tła podczas edycji wideo (chroma-key / greenscreen), jednak to będzie od Ciebie wymagało większych zdolności edycyjnych, a także dobrego oświetlenia tła. 

Oświetlenie

Oświetlenie to czynnik, który odróżnia filmiki amatorów od profesjonalistów, dlatego też należy poświęcić mu bardzo dużo uwagi. 

Wykorzystaj naturalne oświetlenie pomieszczenia, przenieś swoje wideo na zewnątrz lub zainwestuj w odpowiedni sprzęt – metod na dobre oświetlenie nie brakuje, a ich zaniedbanie może znacząco wpłynąć na powodzenie Twojego poradnika wideo.

6. Działania po produkcji

Powyższe porady odnoszą się do procesu poprzedzającego nagranie. Teraz należy wykorzystać je w praktyce.
Na tym jednak nie koniec. Tworzenie tutoriali / poradników wideo wymaga odpowiedniej obróbki. Zobacz, co się na nią składa.

Edycja wideo

  • Cięcia: wycinaj zbyt długie przerwy w mówieniu, błędy językowe, pomyłki w scenariuszu i niechciane dźwięki z zewnątrz.
  • Wybór scen: przejrzyj swój materiał i wybierz sceny, które znajdą się w ostatecznej wersji wideo. Jeśli to konieczne, zmień kolejność prezentowanych tematów.
  • Obróbka dźwiękowa: usuń zbędny hałas i ulepsz jakość dźwięku poprzez edycję głosów.
  • Obróbka wizualna: popraw detale takie jak ekspozycja, kolor korekcja, dzięki czemu Twoje wideo będzie cieszyło się wysoką jakością pod względem wizualnym.

Ostatnie poprawki

  • Efekty: efekty cyfrowe stanowią mile widziane uzupełnienie objaśnianej treści. Jednak nie przesadzaj z nimi. Wykonaj je w taki sposób, aby były dopełnieniem głównej treści wideo.
  • Napisy: dodanie napisów pomaga w jeszcze efektywniejszym przekazywaniu wiedzy. Dodatkowym atutem jest to, że są one popularne wśród urządzeń mobilnych.
  • Miniaturka: przeglądając filmiki na YouTube, na pewno natrafiłeś na małe ikonki, które wyglądają jak okładki płyty. To właśnie miniaturki (thumbnail) – zajawki, które znacznie wpływają na popularność danego wideo i liczbę jego widzów.

7. Przemyślana promocja

Tworzenie tutorialu, poradnika wideo, kursu online może Cię kosztować sporo pracy. Na pewno będziesz więc chciał, by Twoje wysiłki zostały docenione przez innych.

Aby wypromować wideo, warto wykorzystać wpływ reklam oraz mediów społecznościowych. Możesz ponadto sięgnąć do technik SEO dla filmów. 

Słowa kluczowe, strategiczne opisy, odpowiednia długość treści czy dodawanie miniaturek i kart – to zaledwie kilka ze strategii, które pomogą zwiększyć Twoją oglądalność.

Jak już wspomniałem, tutoriale to świetny sposób, by wejść w interakcje z widzami, na potrzeby których odpowiadają. Dlatego też – oprócz ogólnej promocji – warto zadbać o reklamy i inicjatywy dostosowane specjalnie do użytkowników, którzy już obserwują 

Zabieramy się do pracy? Trochę tego jest! Dlatego nie zwlekaj i zajmij się tworzeniem tutoriali / kursów online już dzisiaj. 

Jak sam widzisz, dobre wyniki są efektem solidnych przygotowań i wielu poprawek. Jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej, sięgnij po artykuł na temat technik audiowizualnych i dobrych ujęć kamery na moim blogu.

Jeśli interesuje Cię tematyka jak zrobić kurs online od pomysłu do promocji to zapraszam Cię do innego mojego poradnika na tym blogu.

Nazywam się

Bartosz Bartczak “WideoNinja”

i od kilkunastu lat tworzę treści wideo. 

Pomagam przedsiębiorczym osobom tworzyć nienaganne wideo za pomocą sprawdzonej i rzetelnej wiedzy w skompresowanej formie.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.