DaVinci Resolve - Speed Editor
Speed Editor choć jest mikroskopijny to ma ogromny potencjał, który warto wykorzystać.
Jednak aby tak było należy poznać jego możliwości. Postanowiłem, że Ci w tym pomogę i stworzyłem listę komend, możliwych edycji na Speed Editorze wraz z moim krótkim opisem.
Owszem – w samym Resolve znajduje się instrukcja do Speed Editor ale…
- jest w języku angielskim
- jest rozwlekła
więc postanowiłem wykonać lepszą wersję w języku polskim! A co tam!
WAŻNE! Speed Editor został skonstruowany i zoptymalizowany do działania z zakładką CUT. Niemniej jednak wiele z funkcji działa również w zakładce EDIT. Samo urządzenia jest kompatybilne od wersji DaVicni Resolve 17 wzwyż.

Opis urządzenia Speed Editor
Samo w sobie urządzenie jest dość kompaktowe i wykonane z tworzywa sztucznego. Na szczęście jest stworzone dość solidnie.
Speed Editor komunikuje się z naszym komputerem albo za pomocą kabla USB-C albo bezprzewodowo za pomocą Bluetooth. To ogromny plus. Nie potrzeba nam na biurku żadnych kabli, a użytkownicy MacBook’a nie muszę martwić się o brak portu USB 🙂
Podzielone jest na kilka sekcji przycisków głównych w których znajdują się m.in:
- przyciski nawigacyjne,
- przyciski funkcjonalne,
- narzędzia do przycinania materiałów,
- inteligentne tryby edycji,
- narzędzia do Sync Bic (MultiCam),
- klawisze przejść wideo.
Zapomniałbym – oczywiście dodatkowo jest duże pokrętło wyszukiwania dzięki któremu możemy przewijać nasz materiał (choć nie tylko to wykonujemy przy pomocy pokrętła) w trzech trybach. Jest świetne!
Speed Editor - Poradnik Wideo
Należy nadmienić tutaj, że istnieją cztery różne działania używane do modyfikowania poleceń klawisza.
- Naciśnięcie: krótkie dotknięcie klawisza i zwolnienie, tak jakbyś pisał.
- Podwójne naciśnięcie: dwa krótkie dotknięcia klawisza i zwolnienie. Podwójne naciśnięcie wyzwala drugorzędną funkcję klawisza, która jest napisana w dolnej części nasadki klawisza.
- Naciśnij i przytrzymaj: naciśnięcie klawisza i przytrzymanie go.
- Podwójne naciśnięcie i przytrzymanie: Jedno krótkie stuknięcie, a następnie ponownie stuknięcie i przytrzymanie klawisza.
Pamiętaj, im lepsze poznanie Speed Editor’a tym płynniejsza praca. Nie przejmuj się tym, że na początku Twój workflow pracy będzie wolniejszy – to normalne.
Stworzyłem dla Ciebie ten plik PDF w formie prezentu jako suplement mojego poradnika wideo do narzędzia Speed Editor.
Postanowiłem, że Ci w tym pomogę i stworzyłem listę komend, możliwych edycji na Speed Editorze wraz z moim krótkim opisem.
Dzięki temu będziesz mógł w dowolnej chwili przypomnieć sobie jakich edycji możesz za pomocą tego urządzenia dokonać.
Czemu postanowiłem go stworzyć? Bo z początkiem nauki tego urządzenia brakowało mi właśnie takiej kompleksowej i kompaktowej listy komend dla Speed Editor’a.

Daj znać proszę co sądzisz o materiale wideo oraz samym prezencie PDF. Wszystko co robię, robię z myślą o osobach takich jak TY. Nie pobierając żadnej opłaty oprócz: komentarza, subskrypcji, polubienia materiału. Choć niewiele to kosztuje to dla mnie ma ogromną wartość, która motywuje do dalszego działania i udostępniania takich materiałów z większą częstotliwością. Dzięki!
panie Ninja, dziś podłączyłem klawiature, więc idealnie czasowo trafiłem. Szkolenie całkiem bardzo dobre, ale miałem problem z przejściem, musze jeszcze raz spróbować. Dziękuje i pozdrawiam
Aj tam, żaden ze mnie Pan. Po prostu Bartosz 🙂 Cieszę się, że mogłem pomóc. Służę pomocą gdyby coś nie wychodziło
Bartosz.
A ja mam pytanie innej treści. Jak podłączyć po Bluetooth?
Cześć Tomek, podłącz najpierw po USB, żeby Resolve sobie skonfigurował Speed Editor’a.Potem po prostu włącz Resolve i urządzenie Bluetooth. Samo złapie 🙂
No właśnie tak próbowałem. Ok. Spróbuje ponownie. Dziękuję
Jaki system? Mac czy Windows? U mnie po uruchomieniu Resolve i odłączeniu USB od razu jest widoczny Speed Editor
Próbowałem dwukrotnie, ale nie przychodzi mi poradnik. Sprawdzałem spam itd…
upsssss, znalazłem, dzięki
Przyda się. Dzięki.