Tworzenie Treści Wideo - Nagrywanie na YouTube
programy do edycji wideo

Program do obróbki filmów

Chcesz wiedzieć jaki jest najlepszy program do obróbki filmów?

W tym wpisie pragnę Ci przedstawić kilka najpopularniejszych programów do montażu filmików (czy też edycji wideo).

W przeciągu ostatnich dwóch dekad programy do obróbki filmów bardzo mocno się rozwinęły i znalazły bardzo szerokie zastosowanie wśród profesjonalistów i amatorów. 

Powstało wiele płatnych i darmowych narzędzi do montażu filmików, które pozwalają na bardzo wygodne obrabianie wideo i dają ogromne możliwości z zakresu edycji. To co wydaję się nam takie straszne wcale takie nie jest! Uwierz mi, edycja wideo nie jest nadzwyczajną mocą.

Jeśli interesuje Cię temat jaki darmowy program do obróbki filmów wybrać to zapraszam Cię do mojego wpisu.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak bardzo istotna jest edycja wideo. To znacząca część całego procesu tworzenia. Czy wiesz jednak, które programy do obróbki filmów najlepiej się do niej nadają? 

Jeśli nie czujesz się na siłach, zawsze możesz zatrudnić profesjonalistę, który zajmie się edycją filmów za Ciebie. W końcu zgłębienie tajników obróbki filmów zajmuje trochę czasu. 

Jeżeli zależy Ci jednak na samodzielnej pracy, albo nie stać Cię na zlecenie jej komuś innemu, przeczytaj mój artykuł, w którym prezentuję trzynaście najlepszych (moim zdaniem) programów do obróbki filmów / montażu filmików.

Pamiętaj przy tym, że wybór odpowiedniego narzędzia powinien być uzależniony od typu filmu, jaki zamierzasz stworzyć. Bądź w późniejszym etapie od jego znajomości.

Dla przykładu – producent skupiony wokół profesjonalnych celów marketingowych będzie szukał programu z większą ilością funkcji, niż kamerzysta stawiający swoje pierwsze kroki w świecie filmu. Choć tak naprawdę gdy przeanalizujesz sobie większość filmów wideo to są one pozbawione efektów. Nie oznacza to, że były edytowane na amatorskich programach – wręcz przeciwnie.

To oczywiste, że ktoś nieznający się na procesie edycji wideo sięgnie po prostsze, tańsze i mniej funkcjonalne narzędzie. Szczególnie chodzi tutaj o interfejs programu do edycji wideo, który musi być przyjazny dla takiego użytkownika.

Bez względu na to, do której z kategorii zaliczasz się Ty, miej jednak na uwadze, że każdy program do obróbki filmów posiada swoje wady i zalety. 

Zanim dokonasz wyboru, przetestuj więc ich funkcje, by znaleźć oprogramowanie, które będzie dla Ciebie najlepsze. Jeśli masz czas oczywiście. Tak wiem, że ciężko o to. Do tego służą darmowe wersje próbne. W innym przypadku przeczytaj z uwagą mój artykuł 🙂

Jaki program do obróbki filmów?

W tym wpisie przedstawię płatne i darmowe rozwiązania. 

Nadmienię, iż nie będę przedstawiał tego, który program jest lepszy i dlaczego?

Wielu internautów zadaje sobie pytanie: “jaki program do obróbki filmów jest najlepszy?”

Moim zdaniem – taki którego opanujesz najlepiej niczym ekspert. Programy są zbliżone do siebie możliwościami i tylko pewne niuanse przekonują kogoś do wybrania danego oprogramowania. Postaram się oczywiście je tutaj nadmienić

Program do obróbki filmów – CZAS START!

1. Adobe Premiere PRO

program do edycji wideo

Program który używam na co dzień do pracy. Mój ulubieniec. Do którego nawet stworzyłem bezpłatny kurs Adobe Premiere PRO do którego Cię zapraszam.

Przemawia za nim to, że posiada wszystko co potrzeba, aby wykonać projekt wideo kompleksowo. Bez zbędnych upiększeń i rozpraszaczy,

Program ten bardzo często wykorzystywany jest przez profesjonalistów. Oferuje bardzo duże możliwości z zakresu personalizacji, a dzięki temu można dostosować narzędzie do swoich własnych potrzeb. 

Mówię tutaj o np. dostosowaniu wyglądu aplikacji do swoich potrzeb. Zapisywanie różnego rodzaju grup efektów oraz ich ustawień w jedną akcję tzw. preset. Nie mówię, że inne aplikacje tego nie mają, choć istotnie – nie wszystkie posiadają. Chodzi o to, że Adobe Premiere ma to dobrze zoptymalizowane.

Mimo tego, że jest dedykowany do profesjonalnych rozwiązań to dzięki intuicyjnemu interfejsowi ma wielką liczbę amatorów, którzy cenią sobie pracę w tym programie. Na początku może przestraszyć, ale uwierz mi – szybko można się do niego przekonać.

Można także instalować dodatkowe plug-iny (wtyczki), które zwiększają możliwości oprogramowania. To bardzo rozbudowane narzędzie do obróbki filmów daje olbrzymie możliwości z zakresu edycji wideo.

Oprócz dodatkowych wtyczek największą zaletą jest bezkompromisowa praca z innymi aplikacjami od Adobe m.in. Adobe After Effects, Adobe Photoshop czy Adobe Audition.

Zaletą programu jest to, iż korzysta z architektury CUDA, OpenCL która wspiera podgląd wideo odciążając tym samym procesor komputera. Od razu napiszę, że akurat tą zaletę posiada większość programów 🙂

Łatwość edycji, na samym początku interfejs może przestraszyć jednak z biegiem czasu staje się on plusem programu.

Adobe Premiere to kompleksowe narzędzie do obróbki filmów oraz nienaganna praca ze ścieżką audio. Program ten jest dostępny w modelu abonamentowym Creative Cloud od Adobe, co niestety dla wielu jest wadą. Aktualnie nie ma możliwości zakupu licencji dożywotnio.

Program nie ma polskiej wersji językowej.

Strona producenta.

2. Vegas Pro

program do edycji wideo sony vegas

Program do obróbki filmów który cieszy się ogromną popularnością wśród braci montażystów.

Tak jak jest to w przypadku Adobe Premiere PRO jest to program kompleksowy który pozwoli nam przeprowadzić montaż wideo na każdym etapie który finalnie trafi np. na płytę DVD bądź BluRay czy też do sieci. 

Z wiadomych przyczyn i tak aktualnie najpopularniejszy model dystrybucji wideo to pendrive bądź Internet. Bez problemu wyeksportujemy nim materiał do odpowiedniego pliku wideo.

W zestawie znajdują się DVD Architect Pro – zestaw profesjonalnych narzędzi do tworzenia płyt DVD / BluRay. Co jest dużym plusem, bo większość profesjonalnych programów do obróbki filmów nie posiada w zestawie takiego narzędzia.

Ponownie, tak samo jak Premiere PRO korzysta z CUDA, OpenCL co jak wspomniałem jest plusem.

Możliwości edycji audio w programie Vegas są tak dobre, że nie trzeba korzystać z zewnętrznych programów. To niewątpliwa zaleta tego programu do edycji wideo.

Vegas Pro posiada wbudowaną bibliotekę dźwięków na licencji royalty-free, które można legalnie wykorzystać do montażu filmików.

Szeroka gama efektów wideo na pewno przypadnie do gustu każdemu kto chce tworzyć projekty na wysokim poziomie.

Program do obróbki filmów Vegas PRO posiada funkcję lokalnego poprawiania defektów bez konieczności pojedynczego zmieniania każdej sceny. Spoko opcja.

Interfejs programu nie należy do najbardziej przyjaznych, ale jak wiadomo, po kilkunastu godzinach obcowania z programem nie jest on już naszym utrapieniem. Żeby była jasność, to tylko moja osobista opinia, bo wiem, że wiele osób chwali sobie ten program do edycji filmików.

Cóż jeszcze dodać, jak to w przypadku programów do montażu wideo potrzebuje on dość dużo pamięci RAM, aby praca przebiegała dość sprawnie. To nie tylko jego wada. Adobe Premiere lubi też “zjeść” dużo RAMu.

Osobiście, miałem epizod edycji wideo w tym programie. Dla mnie średnio… niestabilny program, który mnie do siebie zraził.

Ten program do edycji wideo nie ma polskiej wersji językowej. Kosztuje w zależności od promocji od 1700 złotych do 2500 złotych. Licencja jednak jest dożywotnio.

W sieci istnieje specjalne forum do tego programu, link tutaj.

Strona producenta.

3. Edius

jaki program do obróbki filmów

Kolejny program do montażu filmików. Nawet w przypadku słabszych maszyn Edius znakomicie sobie radzi z pracą. Jest na prawdę bardzo dobrze zoptymalizowany pod kątem obróbki filmów.

Świetnie i bardzo szybko synchronizuje materiał wideo i audio. W przeciwieństwie do np. Adobe Premiere PRO nie potrzebuje zewnętrznego programu do tego typu operacji. To jego niesamowity plus.

Kolejnym wyróżnikiem tego programu do obróbki filmów jest bardzo dobra praca z wieloma kamerami tzw. multicam.

Szczerze? Nie wiem czemu ten program jest tak mało popularny, a już na pewno dziwi mnie fakt, że więcej osób pracuje na chociażby  Vegas. PRO..

Strona producenta.

4. AVID Media Composer

jaki program do obróbki filmów

Jeden z pierwszych programów do nieliniowej edycji wideo.

Swoim interfejsem niestety straszy przy pierwszym spotkaniu, jednak wśród profesjonalistów cieszy się ogromnym wsparciem.

Bardzo stabilny program do edycji wideo. Działa świetnie nawet z wieloma ścieżkami audio / wideo. Prawdopodobnie jest to najlepszy program do obróbki filmów pod tym względem. Jeśli chodzi o produkcję telewizyjną i filmową to numer 1.

Bogata baza filtrów oraz efektów wideo.

Niekwestionowanym plusem Avid Media Composer jest korekcja barwna. Proces kluczowania jest również na wysokim poziomie.

Jedną z ciekawszych opcji oferowanych przez AVID Media Composer jest technologia PhraseFind pozwalająca na przeszukiwanie ścieżki dźwiękowej pod względem wypowiedzianych słów.

Avid umożliwia również edycję kilku montażystów nad jednym projektem. Dla profesjonalistów ważną informacją jest to, że posiada natywne wsparcie dla formatów P2, XDCAM, RED i Quicktime.

Strona producenta.

5. Pinnacle Studio

 

Dość popularny program do edycji wideo w Polsce. Użytkowany przez wiele osób, na plus zasługuje polska wersja językowa, bogata baza efektów, dużo pluginów oraz wysoki stosunek możliwości programu do ceny zapewniły topową pozycję Pinnacle Studio wśród wideo amatorów.

Obsługa, interfejs jest bardzo przyjazny dla początkujących. Jest bardzo minimalistyczny oraz czytelny. Zawiera dużo automatyzacji, które przyśpieszają pracę. Skutkiem są napakowane efektami projekty wideo, które będą źle odbierane przez większość widzów. Rada – nie korzystaj z nich i już 🙂

W ten cenie i z tymi możliwościami to jeden z bardziej polecanych programów do montażu filmików, który zawiera polski język interfejsu.

Strona producenta.

6. Adobe Premiere Elements

jaki program do edycji wideo

Jak ja to opisuję “młodszy brat” Adobe Premiere.

Połączenie prostoty obsługi z okrojonymi funkcjami Adobe Premiere które wystarczą w zupełności 90% montażystom. Daje to nam świetny program do edycji wideo, który zadowoli każdego wideo amatora.

Koszt około 350 zł to inwestycja którą można śmiało poczynić, aby mieć świetny program do obróbki filmów. Stosunek jakości do ceny w przypadku tego programu jest niebywale korzystny.

Adobe Premiere Elements pozwala na pracę w dwóch trybach – oś czasu lub linia scen.

Plusem jest to, że jeżeli zdecydujemy się na przejście pracy nad montażem wideo do Adobe Premiere PRO nie będzie to straszne. Gotowy projekt utworzony w Adobe Premiere Elements będzie można wypalić na płycie DVD i Blu-ray, udostępnić w serwisie YouTube, Facebook i Vimeo lub zapisać na dysku twardym w postaci pliku.

Nadmienię tylko, że projekt wykonany w Adobe Premiere Elements nie będzie kompatybilny z Premiere PRO.

Istnieje również możliwość przystosowania materiału multimedialnego do odtworzenia na urządzeniach przenośnych, takich jak tablety i smartfony.

Strona producenta.

7. Vegas Movie Studio

jaki program do obróbki filmów - sony vegas movie studio

Okrojona wersja  Vegas PRO, program ten to aplikacja przeznaczona do amatorskich lub półprofesjonalnych zastosowań.

Vegas Movie Studio cechuje się stabilną pracą, rozsądną ceną oraz obsługą wielu formatów.

Movie Studio to program do edycji wideo, który pozwoli nam na stworzenie projektu oraz zapisanie go na płycie Blu-ray wraz z dźwiękiem przestrzennym.

Fajny moduł tworzenia i animowania tekstu również zasługuje na pochwałę. Polecany dla niezbyt wymagających adeptów, którzy szukają programu do montażu filmików.

Program posiada również bogatą bazę efektów, około 350.

Użytkownicy mogą również przesyłać filmy bezpośrednio na www.pixelcast.com – nowy i bazujący na chmurze serwis Sony, oferujący możliwość wygodnego i prostego udostępniania zdjęć i filmów w sieci.

Strona producent

8. Final Cut Pro X

Final Cut Pro X to program dla użytkowników Apple, który sprawdzi się w przypadku profesjonalnych użytkowników o bardziej zaawansowanych umiejętnościach edycji. Choć jak zwykle to kwestia do omówienia. Wystarczy niekiedy kilka godzin, aby poznać program do obróbki filmów, a ten jest intuicyjny. 

Final Cut Pro X jest bardzo popularny ze względu na szybkość pracy, choć ona uzależniona jest również od samego urządzenia (jak w każdym programie do edycji wideo).

Szkoda tylko, że Final Cut Pro X jest kompatybilny tylko z urządzeniami typu MacOS.

Program do edycji wideo Final Cut Pro dostępny jest za jednorazową opłatą w wysokości 299 USD. Ważną kwestią jest to, że posiada aż 90 dni okresu próbnego.

Program dostępny jest tylko w wersji niemieckiej, chińskiej, hiszpańskiej, francuskiej, japońskiej i angielskiej. 

9. iMovie

iMovie to bardzo popularny program do edycji filmów wśród użytkowników Apple. Uważany jest za oficjalny edytor filmów dla Maców. Co więcej, jego pełna wersja jest dostępna także na iPhone’ach i iPadach. Jest bezpłatny.

Możesz rozpocząć edycję swojego wideo na urządzeniu mobilnym z iOS – np. na iPhonie – a później przesłać ją na Maca za pomocą iCloud czy AirDrop. To jest super sprawa!

iMovie posiada bardzo intuicyjny interfejs, który ułatwi pracę początkującym.

iMovie umożliwia tworzenie filmów w rozdzielczości 4K. Pozwala ponadto na dodawanie piosenek i odgłosów dźwiękowych z biblioteki programu oraz na nagrywanie lektora, tworzenie animowanych tytułów i wklejanie napisów końcowych. Żeby nie było, to żaden game changer, ale jak na program, który jest na smartfony to całkiem nieźle.

Tak samo jak Final Cut, iMovie dostępny jest tylko na urządzeniach Apple.

iMovie nie jest programem dla użytkowników zaawansowanych. Urządzenie to jest przeznaczone do prostej edycji wideo i nie zaleca się go dla osób szukających bardziej profesjonalnych efektów.  Do montażu filmików na YouTube świetnie się odnajdzie.

10. DaVinci Resolve

DaVinci Resolve powstał z myślą o korekcie barwnej w produkcjach wideo.

Teraz jednak funkcjonuje jako kompletny program do edycji wideo, którego używa się nawet w produkcjach telewizyjnych i filmowych.

Ponieważ powstał jako narzędzie do procesowania kolorów, program ten posiada wiele zaawansowanych opcji związanych z barwami.

Oprócz tego jest jednak wyposażony we wszystkie funkcje występujące w programach do edycji wideo i wraz z każdą nową wersję staje coraz bardziej kompletny.

DaVinci Resolve występuje zarówno w wersji płatnej (wersja Studio), jak i darmowej, która ma kilka ograniczeń, ale dla większości użytkowników są one nie odczuwalne.

DaVinci Resolve działa zarówno na komputerach, jak i urządzeniach Apple.

DaVinci Resolve umożliwia importowanie projektów z innych aplikacji w celu poprawienia ich kolorystyki. Najczęściej za pomocą plików XML.

Cena programu do obróbki filmów DaVinci Resolve Studio wynosi około 299$. Pamiętaj, że jest też wersja bezpłatna.

11. Filmora (Wondershare Video Editor)

Prawie ostatnia pod względem kolejności, lecz zdecydowanie nie jakości, jest Filmora – Wondershare Video Editor, która stanowi idealne narzędzie dla osób stawiających pierwsze kroki w edycji wideo.

Zalety: 

 1. Filmora jest uważana za bardzo łatwą w obsłudze, dlatego sprawdzi się idealnie w przypadku początkujących.
 2. Filmora działa na Windowsie, Macu oraz urządzeniach mobilnych – iOS i Android.

Wady:

 1. Ze względu na swoją intuicyjność i prostotę, Filmora nie posiada funkcji używanych powszechnie przez profesjonalnych twórców wideo.
 2. Darmowa wersja programu pozwala na edycję zaledwie 10 filmów. Po przekroczeniu tej liczby cena programu waha się od 39.99 do 119.99$, w zależności od wybranej wersji. 

12. Lightworks

Jeśli zależy Ci na dobrych rezultatach, zaawansowanych funkcjach oraz kompatybilności z Windowsem, Makiem i Linuxem, Lightworks to coś właśnie dla Ciebie. 

Zalety: 

 1. Lightwork to program często wybierany przez profesjonalistów ze względu na swoje zaawansowane funkcje.
 2. Choć płatny, program ten jest stosunkowo tani, a jego cena waga się od 7.99$ do 279.99$.
 3. Lightworks oceniany jest jako prostszy w obsłudze niż Final Cut i Adobe Premiere.
 4. Jak podaje producent, Lightwork to najszybciej działające narzędzie w swojej klasie na rynku.

Wady: 

 1. Mimo że używany w profesjonalnych produkcjach Hollywood takich jak Wilk z Wolf Street czy Pulp Fiction, Lightwork nie jest powszechnie znany poza obrębem społeczności filmowej.
 2. Lightworks nie jest tak intuicyjny, jak inne programy, dlatego może sprawiać problem użytkownikom, którzy nie posiadają jeszcze wiele doświadczenia w edycji filmów wideo. 

13. Shotcut

Podobnie jak Lightwork, Shotcut to wieloplatformowy program do edycji wideo, który umożliwia pracę na urządzeniach z systemem Linux, Windows i Mac. Innymi słowy – to idealny wybór dla użytkowników komputerów.

Zalety: 

 1. Ze względu na swoją intuicyjność oraz prosty interfejs, Shotcut to dobry program do edycji filmów dla początkujących. 
 2. Shotcut jest programem dostępnym za darmo. 
 3. Możesz używać programu jako odtwarzacza, który daje Ci pogląd wszystkich projektów, jakie wykonałeś w przeszłości.
 4. Shotcut jest kompatybilny z wieloma formatami, takimi jak .mov, .mpeg, .avi czy też .mp4, dzięki czemu można go używać jako konwertera wideo. 

Wady: 

 1. Prostota programu oznacza, że Shotcut nie posiada wielu zaawansowanych funkcji.
 2. Niektórzy użytkownicy narzekają na wolne tempo działania Shotcut. Podobnie jak inne programy do edycji wideo, narzędzie to zajmuje bowiem dużo miejsca w pamięci.
 3. Jeśli zależy Ci na wielu efektach specjalnych, Shotcut może okazać się nieprzydatny. To program zaprojektowany z myślą o prostocie, praktyczności i intuicyjności.  

Program do obróbki filmów - Podsumowanie

Jak widzisz, na rynku istnieje wiele programów do obróbki filmów. Aby dokonać odpowiedniego wyboru, musisz najpierw przetestować ich działanie. Dopiero wtedy będziesz mógł ocenić, które z dostępnych narzędzi okaże się najbardziej przydatne w Twoim indywidualnym przypadku. 

Poszczególne oprogramowania różnią się od siebie użytkowością, ceną, kompatybilnością z systemami operacyjnymi i liczbą możliwych funkcji. Choć tak na prawdę są bardzo podobne do siebie. W końcu mają takie samo zadanie – możliwość edycji wideo.

Na rynku dostępnych jest wiele darmowych opcji, lecz musisz pamiętać, że większość programów do edycji wideo opiera się na takim samym mechanizmie działania, w związku z czym każdy z nich może okazać się przydatny. 

Dla tych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w świecie edycji wideo, proces ten może wydawać się skomplikowany. Wystarczająca ilość czasu i praktyki pozwoli jednak na tworzenie naprawdę świetnych projektów.  

Jeśli szukasz prostego programu do montażu filmików moim zdaniem warto po prostu zainteresować się programem DaVinci Resolve, który jest darmowy oraz ma duży potencjał.

Nie zapominaj przy tym, że edycja i jakość wideo nie są ważniejsze od jego treści. 

Zapraszam do innych moich wpisów, które uczą edytować materiały wideo.

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

 • program do montau filmw
 • jaki program do obróbki filmów
 • program do montażu filmów
 • program do montowania filmów
 • program do obrobki filmow

Nazywam się

Bartosz Bartczak “WideoNinja”

i od kilkunastu lat tworzę treści wideo. 

Pomagam przedsiębiorczym osobom tworzyć nienaganne wideo za pomocą sprawdzonej i rzetelnej wiedzy w skompresowanej formie.

7 komentarzy

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

 • Po zmontowaniu, zrenderowaniu, wypaleniu na płytę filmu w Pinnacle Studio, występuje pewien problem, którego nijak nie mogę rozwiązać. Podczas oglądania filmu na DVD, przed przejściami pomiędzy klatkami, ukazuje się na ułamek sekundy “zakręcona” strzałka (czarna na szarym tle). Jak to cholerstwo wyeliminować?

  • Witaj, niestety nie pracowałem już na Pinnacle kilka dobrych lat i niestety nie jestem pomóc w tej kwestii. Najlepiej zadaj pytanie na forum typu filmowiec.pl

 • Ciekawy przegląd. Sam nie używałem żadnego z tych programów, z wyglądu najbardziej podoba mi się Pinnacle Studio, jednak wiem, że dobry wygląd czasem to za mało 😉
  Zdziwiło mnie trochę, że w zestawieniu nie ma Camtasia Studio. Wydawało mi się, że to jeden z popularniejszych programów do edycji wideo.

 • Mogę potwierdzić że w mojej 17 da się edytować 5.1. Ba, według mnie zanizsza cene dostajemy program lepszy od vegasa pro. Moim zdaniem czytelniejszy interfejs i szereg pluginow od red giant.

  Bardzo polecam ten program – jesli opanowaliscie zagadnienia z dziedziny video editingu to nie warto przeplacac, chyba ze adobe premiere jak juz musimy wydac kupe kasy.

  Pinnacle mnie milo zaskoczyl po przesiadce z premiere ktory mialem w pracy a soft kosztuje niecale 500 zl.

Dołącz do bezpłatnego webinaru na temat nagrywania wideo w domu