Tworzenie Treści Wideo - Nagrywanie na YouTube

Time Remapping – Manipulowanie Czasem

W tym wpisie przedstawię Ci w jaki sposób możemy manipulować czasem czy też zmienić prędkość klipu w Adobe Premiere PRO.

Time Remapping w Adobe Premiere

Artykuł odnośnie zmiany szybkości i czasu trwania klipu podzieliłem na 2 części: tekstowy oraz tutorial wideo. Wybierz najbardziej dogodną wersję dla Ciebie. Proces przedstawię w kilku krokach.

Poradnik Adobe Premiere – Zmiana Prędkości Klipów Wideo

Krok 1. Zaznacz klip który chcesz aby był edytowany, musi być on aktywny, zobaczysz to poprzez zmianę koloru klipu na timeline (będzie miał inny kolor niż pozostałe tego samego rodzaju).

Krok 2. Przechodzimy do zakładki Effects Control Adobe Premiere a następnie rozwijamy Time Remapping a tam widzimy zakładkę Speed.

effects controls adobe premiere

Aby zmienić wartość speed musisz przeciągnąć w dół linie którą zaznaczyłem strzałką w przypadku gdy chcesz zwolnić materiał. W tym przypadku 50%. Aby przyśpieszyć materiał przenieś wyżej linię.

Gdy chcesz aby Twój klip miał różne wartości, musisz zastosować klatki kluczowe. Aktywujesz je poprzez kliknięcie kształtu obok wartości prędkości.

2 metoda.

Drugą metodą aby wykorzystać Time Remapping w Adobe Premiere jest skorzystanie z tej opcji z widoku timeline.

Krok 1. Wybierz klip który chcesz edytować i zmień wartość Opacity na Time Remapping. Widzisz to na poniższym screenie. Jeżeli nie widzisz tej opcji u siebie po prostu powiększ obszar timeline do większej wartości, np. poprzez klawisz + na klawiaturze.

time remapping

Krok 2. Aby było nam wygodniej zmieńmy widok naszego klipu. W tym przypadku aby go zmienić musimy najechać pomiędzy napis Video 1 a Video 2 tak aby ukazał się kursor z dwoma strzałkami, jedna do góry, druga  w dół. Na obrazku ten obszar zaznaczony jest czerwonym pakiem. Manipulując za pomocą takiego kursor przesuń ścieżkę wideo [w tym przypadku Video 1] w górę aby powiększyć obszar. Będzie nam wygodniej.

time remapping adobe

Krok 3. Poprzez manipulowanie żółtej cienutkiej linii na naszym klipie możemy zmieniać prędkość klipu w Adobe Premiere.

time remapping premiere

Jeżeli chcesz aby prędkość klipu nie była jednostajna na całej długości musisz użyć tzw. klatek kluczowych. Jak tego dokonać. Klatki kluczowe w Adobe Premiere aktywujesz poprzez kilknięcie w to oto miejsce.

klatki kluczowe

W miejscu gdzie chcesz aby nastąpiła zmiana prędkości klipu dodajesz klatkę kluczową oraz przypisujesz jej określoną wartość. Klikasz w Add-Remove Keyframe a następnie tak w Kroku 3 manipulujesz wartością. Jak zauważysz skok pomiędzy prędkościami jest skokowy i nie jest to zbyt estetyczne.

Aby zmienić to aby prędkość delikatnie się zmieniała musisz rozszerzyć symbol który jest widoczny po dodaniu klatek kluczowych. Na poniższym screenie widać to w dwóch pierwszych przypadkach. 3 przypadek do standardowe dodanie klatki kluczowej co skutkuje nagłym skokiem prędkości.

klatki kluczowe adobe premiere

Speed Duration w Adobe Premiere – Prędkość klipu

Może na początek wyjaśnię różnice pomiędzy Time Remapping a Speed/Duration. Time Remapping nie wpływa na ścieżkę audio, nie modyfikuje jej natomiast Speed/Duration już tak.

Jak zmienić prędkość klipu bądź czas trwania klipu w Adobe Premiere?

Klikamy prawym przyciskiem myszy na wybrany klip a następnie wybieramy opcję Speed/Duration z menu które nam się pojawiło. Zobaczymy takie oto okno:

speed duration adobe premiere

Speed: Wpisujemy wartość jaka nas interesuje. Dla przykładu 200% przyśpieszy klip dwukrotnie, 50% spowolni klip dwukrotnie.
Duration: tutaj możemy wpisać czas trwania naszego klipu. W tym przypadku Adobe Premiere sam dobierze wartość Speed.

Reverse Speed – nic innego jak odtwarzanie wstecz
Maintain Audio Pitch – niejako poprawni nam ściężkę audio gdy zmienimy wartość speed / duration.
Ripple Edit, Shifting Trailing Clips – po zaznaczeniu klipy po prawej przesuną się o wartość zmienioną. Np. gdy skrócimy klip o 2 sekundy, dodatkowo nie mając zaznaczonej tej opcji, powstanie 2 sekundowa luka pomiędzy edytowanym klipem a następnym. W przypadku zaznaczenia tej luki nie będzie.

Mam nadzieję, że wytłumaczyłem Ci to w sposób przystępny. Daj znać czy postarałem się wystarczająco 😉

[autoresponder slug=”autoresponder-1″]

Nazywam się

Bartosz Bartczak “WideoNinja”

i od kilkunastu lat tworzę treści wideo. 

Pomagam przedsiębiorczym osobom tworzyć nienaganne wideo za pomocą sprawdzonej i rzetelnej wiedzy w skompresowanej formie.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.