Tworzenie Treści Wideo - Nagrywanie na YouTube

Wideo Marketing – Jak zacząć?

wideo-marketing

Wideo marketing staje się coraz bardziej popularny. Potencjał wideo w połączeniu z internetem (oczywiście nie tylko) pozwala nam wyróżnić się pośród innych osób, co więcej za kilka lat wideo marketing będzie wszechobecny a Ty będziesz miał już kilka lat doświadczeń w tym temacie.

Mamy takie czasy które pozwalają nam bez problemu wykonać montaż wideo na domowym komputerze, z mniejszym bądź większym komfortem. Problemy głównie zaczynają się gdy mamy do czynienia z materiałem w rozdzielczości HD który aktualnie jest standardem.

W tym artykule pozwolę sobie poruszyć kilka kluczowych aspektów odnośnie wideo marketingu, jak i samego montażu wideo. Oczywiście nie da się wszystkiego omówić w 1 artykule, jednak chcę dać Ci jak najbardziej skompresowaną i cenną wiedzę.

Zacznijmy od samego dołu 😉

Stacja montażowa czyli jaki komputer wybrać?

Nie ma sensu dublować tego, co już napisałem na łamach blogu. Zapraszam Cię do wpisu który podpowie Ci jaki komputer wybrać do obróbki wideo.

Wideo Marketing to przyszłość marketingu internetowego

Oprogramowanie czyli wybór programu do montażu wideo.

Przedstawię tutaj 3 softy, które pozwolą Ci na dość prostą edycję wideo i świetnie sprawdzą się podczas pracy nad materiałami dla wideo marketingu. Nie są one drogie, przeznaczone do amatorskiej obróbki wideo, jednak ich możliwości w zupełności wystarczą i nie ma sensu inwestować w droższe oprogramowanie. Co więcej do prostego montażu wideo, wykorzystywanego w wideo marketingu z całą pewnością wystarczy nam użycie około 20% potencjału możliwości owych programów.

[box type=”info” ]Chcesz więcej poradników na temat wideo marketingu i wzbogacania swoich produkcji efektami? Zapisz się na listę z poradnikami, które będą dostępne tylko dla zapisanych.[/box]

Pinnacle Studio  – mamy do wyboru 3 wersje oprogramowania: Pinnacle Studio, Pinnacle Studio Plus, Pinnacle Studio Ultimate i czystym sumieniem polecam wybór 3 opcji. Mimo, że jest najdroższa (różnica 200-250zł) to posiada ona wiele ciekawych dodatków, które nam się przydadzą a kupione oddzielnie wyniosły nas o wiele więcej.

Zaletami softu to: polski interfejs, cena, prosta obsługa i podpowiedzi, masa dodatków.
Wady: nie zawsze korzysta z pełnej mocy obliczeniowej procesora

Adobe Premiere Elements – kolejny program który pozwoli nam na swobodny montaż naszego materiału. Jest to okrojony program Adobe Premiere który jest ceniony przez użytkowników.  Bogata baza efektów oraz filtrów pozwoli nam modyfikować nasze nagrania. Łatwe udostępnianie nagrań np. na YouTube oraz Vimeo też jest dodatkowym atutem. Koszt oprogramowania to kwota oscylująca w granicach 350 zł.

Sony Movie Studio – tutaj również mamy do wyboru 3 wersje: Movie Studio, Movie Studio Platinum, Movie Studio Platinum. Ceny rozpoczynają się od około 200 zł a kończą się na kwocie zbliżonej do 500 zł. Programy są okrojoną wersją oprogramowania Sony Vegas. Moim zdaniem interfejs oprogramowania jest najmniej przyjazny dla początkujących.

Nie ma odpowiedzi jaki program do montażu będzie najlepszy akurat dla Ciebie. Możliwości są zbliżone a na potrzeby prostych edycji każdy program posiada te funkcje które nam wystarczą. Najlepiej pobrać sobie wersje poróbne od producentów i zapoznać się z programami.  W połowie 2014 roku możesz się spodziewać filmów instruktażowych do owych 3 programów na moim blogu.

Obszerniejszy opis programów do montażu wideo znajdziesz tutaj.

Nagrywanie pulpitu czyli tworzenie tzw. samouczków.

Tworzenie samouczków, kursów wideo czy też tutoriali obecnie stało się bardzo modne. Jednak jak się do tego zabrać a właściwie jakiego oprogramowania użyć?

Liderem w tej dziedzinie się bez wątpienia oprogramowanie Camtasia Studio. Niestety mankamentem jest cena, jednak jeżeli zamierzasz tworzyć wideo tutoriale opcja ta wydaję się najlepsza. Dodatkowo program ten posłuży Ci do montażu wideo, można w nim wykonywać szereg operacji dzięki czemu będziesz mógł wyeliminować na początku zakup oprogramowania stricte do montażu które wymieniłem wcześniej.

Alternatywne oprogramowania to: Jing, które polecam. SnagIT które jest płatne oraz Bandicam które aktualnie jest w fazie testów.

Wybór kamery cyfrowej

Jeżeli pragniemy reprezentować swoją osobę na wideo niezbędna będzie kamera cyfrowa która umożliwi Ci rejestrowanie obrazu. Plusem wideo marketingu jest to, że pozwala budować markę oraz zaufanie. Jeżeli pokazujemy się komuś na wideo, druga osoba znacznie lepiej odbiera firmę, usługę, etc. która nie boi się pokazać siebie. To chyba dość naturalne ale szczególnie ważne w internecie gdzie większość osób jest anonimowa.

Przedstawię tutaj najważniejsze aspekty techniczne na które warto zwrócić uwagę  przy zakupie kamery cyfrowej.

Matryce: Do wyboru będziesz miał matryce CMOS oraz CCD [niekiedy 3CCD]. Lepszy wyborem będzie tutaj matryca CCD a najlepszym kamery wyposażone w matrycę 3CCD.

Rodzaje matryc a w zasadzie ich rozmiar wyrażony jest liczbą. Rozmiary matrycy oznaczamy w taki sposób jak np. 1/6, 1/3.6, 1/3, 1/1.8 i tutaj im mniejszy mianownik, mniejsza druga cyfra, w tym przypadku 1.8 to jakość obrazu będzie wyższa.

Jasność obiektywu – wyrażona jest liczbą, i tutaj im mniejsza wartość tym lepiej. Standardowo jasność obiektywu dla kamer to przedział 1-4 do 2.0.

Producenci niekiedy podają ilość wymagane światła do filmowania wyrażonego w luxach [lux]. Tutaj im wartość mniejsza tym kamera potrzebuje mniej światła do filmowania. 1 lux to kamera, która będzie nagrywała jasno, natomiast wartości wyższe powiedzą nam o tym, że kamera będzie nagrywała ciemniej bądź inaczej mówiąc będzie potrzebowała lepszego oświetlenia. Niekiedy na kamerach zobaczymy tryb nagrywania 0 lux, do dobry chwyt marketingowy jednak oznacza on głównie nagrywanie w trybie nocnym, który ma koszmarną jakość i nie warto zwracać na niego uwagi.

Zoom kamery. Nie warto zwracać również na krzykliwe naklejki o zoomie cyfrowym który wyrażany jest dużymi liczbami. Zoom cyfrowy generuje okropny obraz oraz drgania. Zwracamy uwagę jedynie na zoom optyczny, który na poziomie x20 jest już dość przyzwoity.

Dodatkowe rzeczy na które warto zwrócić uwagę to bateria oraz system stabilizacji.

Więcej na temat tego jaką kamerę kupić.

Rodzaje nośników na które nagrywamy.

Warto pamiętać, że nic nie zastąpi wypróbowania kamery w rzeczywistości, możemy tego wykonać np. marketach elektronicznych. Minusem tego wszystkiego jest to, iż możemy jedynie sprawdzić kamerę przy danym stanowisku, nie możemy wypróbować jej w plenerze, zobaczyć jak nagrywa dźwięk itd. Dodatkowo obraz z kamery w markecie jest dość dobry ponieważ sklepy są dość dobrze oświetlone.

Dodatkowe akcesoria

Softboxy.

softboxJeżeli będziemy chcieli nagrywać materiały opowiadając o czymś, promując nagrywając swoją postać warto zainwestować w tzw. softboxy które pozwolą nam doświetlić pomieszczenia aby nagranie było możliwe jak najbardziej przejrzyste. Główną bolączką kamer amatorskich jest właśnie to, iż potrzebują dużo światła. Softboxy pozwolą nam zniwelować ten problem. Softboxy na potrzeby domowe to wydatek rzędu około 300/400 zł więc warto poczynić taką inwestycję.

 

Nagrywanie dźwięku.

Omówię tutaj dobór mikrofonu bądź urządzenia rejestrującego z naciskiem na prowadzenia nagrań np. przy biurku. Jakość audio obok jakości wideo musi również być dobra. Mikrofony wbudowane w kamery przeważnie niestety nie rejestrują dobrze wokalu, dlatego warto się zastanowić nad zakupem mikrofonu bądź urządzenia rejestrującego.

Mikrofon pojemnościowy bo o takim będzie mowa to najlepszy wybór do rejestracji naszego wokalu. Jeżeli ogranicza nas budżet warto zainteresować się mikrofonem Behringer C-1U którego można wraz ze statywem biurkowym kupić za 250 zł. Jeżeli posiada większy budżet warto zainteresować się mikrofonem Blue Yeti o którym poczytasz wiele przyjaznych opinii.

A może rejestrator dźwięku? To urządzenie również wydaje się rozsądnym rozwiązaniem. Wokal rejestruje dość czysto. Jest na tyle poręczne, iż ustawiając je blisko nas dobrze zbierze wokal. Istnieje możliwość zainstalowania owego rejestratora na kamerze dzięki czemu będzie on pracował jako zewnętrzny mikrofon. Jako przykład takiego urządzenia które sprawdzi się dość dobrze będzie to Zoom H-1.

mikrofon krawatowyMikrofon krawatowy. Ostatnia propozycja którą chciałbym Ci przedstawić. Mikrofon krawatowy na klips umożliwi Ci przypięcie go na np. koszuli bądź tak jak sama nazwa wskazuje na krawacie 😉 Często owy typ mikrofonów widzimy podczas wiadomości. Znakomicie sprawdza się podczas nagrywania wideo tutoriali jak i komentarzy przed kamerą. Dobrej jakości mikrofon krawatowy, najlepiej bezprzewodowy to ewidentnie najlepsze i co ważne uniwersalne rozwiązanie dla wideo marketingu.

Dodatkowe programy

Niejednokrotnie pewnie przyjdzie nam omawiać jakąś kwestię podczas naszego wideo. Gdy mamy wiele do przekazania wartom mieć małą ściągę która pozwoli nam przekazać oglądającemu wszystko to, co zapragnęliśmy.

Z pomocą przyjdzie nam tzw. telepromter. Urządzenie które używane jest np. podczas wiadomości w telewizji, wyświetla ona wcześniej zapisany tekst w taki sposób aby można było go spokojnie i płynnie odczytywać.

W warunkach domowym pomoże nam strona: http://www.cueprompter.com

Strona ta pozwoli nam na wyświetlanie tekstu na monitorze. Wystarczy umieścić monitor w dogodnym miejscu i mamy niesamowitą podpowiedź.

Pytania, wątpliwości? – Pisz śmiało w komentarzach, chętnie odpowiem. Być może pojawią się tematy które będą inspiracją do moich nowych artykułów.

Nazywam się

Bartosz Bartczak “WideoNinja”

i od kilkunastu lat tworzę treści wideo. 

Pomagam przedsiębiorczym osobom tworzyć nienaganne wideo za pomocą sprawdzonej i rzetelnej wiedzy w skompresowanej formie.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Bezpłatny kurs obróbki filmów w darmowym programie DaVinci Resolve właśnie wystartował!