Tworzenie Treści Wideo - Nagrywanie na YouTube

Ustawienia sekwencji w Adobe Premiere

sekwencje-adobe-pro-cc

Przejdźmy zatem do ustawienia sekwencji w Adobe Premiere PRO CC.

Jest to niezbędne abyśmy mogli rozpocząć pracę z naszym materiałem.

Aby tego dokonać z wiersza poleceń wybieramy File -> New -> Sequence… bądź wciskamy CTRL + N

ustawienia sekwencji w premiere

Przejdę do omówienia formatów jakie mamy dostępne w Adobe Premiere PRO CC. Zacznę od tych najpopularniejszych z których głównie będziemy korzystać.

DV – PAL które dzieli się na Standard oraz Widescreen a te kolejne na 32kHz oraz 48 kHz.

Standard to format 4:3 który pamiętamy ze starych kwadratowych telewizorów.
Widescreen to format 16:9, format panoramiczny czyli ten który aktualnie najczęściej będzie wykorzystywany.

Jeżeli chodzi o różnicę między 32kHz a 48kHz to wybieramy je zależnie od tego w ilu bitach nagraliśmy dźwięk. Jeżeli w 12 bitach wybieramy 32kHz, w przypadku 16 bitów wybieramy 48 kHz.

Format NTSC nie obowiązuje w Polsce więc go nie opisuję.

HDV – tutaj również mamy kilka prestów które możemy wybrać. Zobrazuje je pokrótce. Pierwsza wartość oznacza nic innego jak rozdzielczość tak więc liczba 720 odpowiada za rozdzielczość 1280 na 720 pikseli natomiast 1080 to rozdzielczość 1440 na 1080 pikseli. Kolejnie mamy literkę p bądź i.

Litera p oznacza nic innego jak progresywne skanowanie.  Jest to technika nagrań, w której obraz (w przeciwieństwie do skanowania międzyliniowego) jest skanowany w całości. Dzięki temu obraz pojawia się w całości na ekranie telewizora.

Litera i oznacza nagranie z przeplotem [ang. interlacing] –  technika analizy, transmisji i wyświetlania obrazu, polegająca na naprzemiennym wyświetlaniu parzystych i nieparzystych linii obrazu

Ostatnia wartość to ilość klatek na sekundę jaką zawiera nasz materiał.

Na samym końcu opiszę jeszcze presety z folderu Digital SLR. Te ustawienia sekwencji stosujemy przy materiałach które pochodzą z lustrzanek cyfrowych. Wartości które pojawiają się w ustawieniach działają na tej samej zasadzie którą opisałem ciut wyżej. Dodatkowo jeżeli mamy wątpliwości to oczywiście program służy podpowiedziami. W okienku Preset Description mamy dokładny opis naszego ustawienia.

Na dole okienka możemy podać nazwę sekwencji i tak klikając OK ustawiliśmy sekwencję w Adobe Premiere PRO CC.

Kończąc owy wpis muszę napisać o dość pomocnej kwestii.

Jeżeli nie wiemy jaki mamy materiał i nie wiemy jaką sekwencję musimy ustawić w Premiere PRO, tworzymy jedynie projekt a na linię czasu przeciągamy z pojemnika materiałów plik który chcemy edytować wtedy program sam dobierze prawidłowe ustawienie sekwencji.

Kolejną fajną rzeczą jest to iż w przypadku gdy na linię czasu przeciągniemy materiał o innych ustawieniach aniżeli są aktualnie w sekwencji Premiere PRO CC. Program zapyta czy chcemy zmienić ustawienia sekwencji na ustawienia odpowiadające materiałowi czy też chcemy pozostać przy ustawieniach które sami stworzyliśmy.

Tak więc to tyle jeżeli chodzi o ustawienia sekwencji w Adobe Premiere. Mam nadzieję, że choć trochę rozjaśniłem tą sytuację początkującym. Oczekuj kolejnych wpisów. Będę wdzięczny również za sugestie oraz komentarze.
[autoresponder slug=”autoresponder-1″]

Nazywam się

Bartosz Bartczak “WideoNinja”

i od kilkunastu lat tworzę treści wideo. 

Pomagam przedsiębiorczym osobom tworzyć nienaganne wideo za pomocą sprawdzonej i rzetelnej wiedzy w skompresowanej formie.

2 komentarze

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.