Tworzenie Treści Wideo - Nagrywanie na YouTube

Przegrywanie VHS na DVD

vhs-na-dvd

Przegrywanie VHS na DVD – Kilka metod

 

W tym wpisie przedstawię kilka metod w jaki sposób można przegrać kasetę VHS na DVD. Wiele osób posiada nagrania na kasetach VHS i chce je przegrać na płytę DVD. Istnieje kilka możliwości, tańsze, droższe, lepsze, gorsze…

Przegrywanie VHS na DVD – Tuner TV / karta telewizyjna

Stara metoda, która nie zawsze była dobrym rozwiązaniem i niejednokrotnie przyprawiała wiele osób o ból głowy. Na czym to polega?

Posiadając kartę telewizyjną w naszym komputerze, podłączamy do niej nasz magnetowid poprzez tzw. cinch “czincze” do wejścia video [ video in ] oraz drugi kabel do wejścia audio aby móc zgrać również ścieżkę audio. Głównie korzystało się z oprogramowania dołączonego do karty telewizyjnej. Niestety, nie zawsze nasz magnetowid reagował na polecenie zgrywania materiału poprzez oprogramowanie. Oprócz oprogramowania dołączonego, często korzystało się również z programu VirtualDub. Aktualnie odradzałbym tą metodę, ponieważ aktualnie są lepsze sposoby na przegrywanie VHS na DVD.

przegrywanie vhs na dvd - karta

Przegrywanie VHS na DVD – karta graficzna z tzw. VIVO

Bardzo podobna metoda to poprzedniej, różni się tylko źródłem przechwytywania kasety VHS na DVD a dokładniej rzecz ujmując na dysk komputera. Skrót VIVO oznacza Video In Video Out. Jeżeli posiadasz kartę z tzw. VIVO możesz pokusić się o przegranie VHS na DVD domowym sposobem, ścieżkę audio przechwytujesz za pomocą karty dźwiękowej, podłączaj kabel do wejścia liniowego a z magnetowidu wyprowadzając z gniazda słuchawek bądź z cincha audio.

przegrywanie vhs na dvd - vivo

Przegrywanie VHS na DVD – COMBO VHS i DVD

Moim zdaniem jest to najwygodniejsza opcja. Co to właściwie za urządzenie? Jest to nagrywarka DVD wraz z magnetowidem w jednym urządzeniu. Pozwala na przegrywanie VHS na DVD w locie tj. wybieramy jakość nagrania, która ma być na naszej płycie DVD np. HQ, SP, LP [ oczywiście, im lepsza jakość tym mniej materiału z kasety VHS zdołamy umieścić na płycie DVD ], włączamy funkcję nagrywania a urządzenie rozpocznie przegrywanie VHS na DVD. Na końcu wystarczy zamknąć dysk DVD aby był w pełni kompatybilny z odtwarzaczami DVD. Obsługa jest dziecinnie prosta a jakość zadowalająca.

przegrywanie vhs na dvd - combo

 

 

Przegrywanie VHS na DVD – Video Grabber

Jest to dość tanie rozwiązanie przegrywania kaset VHS na DVD. Koszt takiego urządzenia zaczyna się już od 50 zł. Niestety tak jak w przypadku kart telewizyjnych komunikacja pomiędzy komputerem a magnetowidem poprzez Video Grabber bywa utrudniona. Mimo wszystko nie polecam tego typu urządzeń ponieważ poziom irytacji podczas przegrywania VHS na DVD może sięgnąć zenitu 🙂

przegrywanie vhs na dvd - video grabber

 

Przegrywanie VHS na DVD – Kamera Cyfrowa

Moim zdaniem najlepsze rozwiązanie, jeżeli materiał przechwycony z VHS chcemy poddać dalszej obróbce. Musimy być w posiada kamery cyfrowej, która posiada wyjście DV oraz wejścia AV tzw. cinch. Wtedy do wejścia AV podłączamy magnetowid, na kamerze będziemy mieli obraz z kasety VHS a następnie podłączamy poprzez wyjście DV, kabel FireWire do naszego komputera. Kamera cyfrowa jest swego rodzaju konwerterem analogowo-cyfrowym. Materiał do komputera trafia w postaci cyfrowej, co więcej zgrywa się go tak samo jak materiał nagrany kamerą. Koszt zakupu takiej kamery na tą chwilę to kilkaset złotych. Przegrywanie VHS na DVD taką metodą wydaje się być słusznym posunięciem.

Przegrywanie VHS na DVD – Profesjonalne karty np. BlackMagic, Matrox

Ostatnią opcją jaką chce przedstawić to możliwość pobrania materiału poprzez profesjonalne karty wideo. Metoda dość droga i moim zdaniem nie opłacalna dla przeciętnego Kowalskiego. Warto jednak przedstawić symbolicznie ową metodę na przegrywanie VHS na DVD.

Jeżeli masz jakieś pytania związane z przegrywaniem kaset VHS na DVD bądź masz jakieś problemy aby dokonać tego u siebie, napisz komentarz – chętnie pomogę 🙂

 

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

 • jak przegrać vhs na dvd
 • przegrywanie z vhs na dvd
 • przegrywanie vhs na dvd
 • vhs na dvd

Nazywam się

Bartosz Bartczak “WideoNinja”

i od kilkunastu lat tworzę treści wideo. 

Pomagam przedsiębiorczym osobom tworzyć nienaganne wideo za pomocą sprawdzonej i rzetelnej wiedzy w skompresowanej formie.

3 komentarze

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

 • Witam.
  Mam kilkanaście kaset VHS, czy dałoby radę zgrać za pomocą :
  – zewnętrzna nagrywarka DVD
  – odtwarzacz DVD combo z VHS Samsung
  Czy da radę jakoś to połączyć do zgrania?
  Pozdrawiam.

 • Szukałem, szukałem i znalazłem. Nawet mój znajomy informatyk nie potrafił mi tak pomóc jak Pan. Nareszcie materiały z moich taśm VHS zostaną uratowane. Wielkie dzięki i pozdrawiam.