Tworzenie Treści Wideo - Nagrywanie na YouTube

Kompresja Wideo do DVD

KOMPRESJA-DO-DVD

W tym wpisie podzielę się z Tobą informacjami odnośnie tworzenia filmu DVD oraz jego authoringu. Wiele osób będzie chciało pokazać swój projekt finalnie na płycie DVD w taki sposób aby był on odtwarzany bez problemu w każdym odtwarzaczu DVD. Istnieje kilka małych przeszkód których musisz uniknąć aby nie napotkać przeszkód po drodze.

O płytach DVD i odtwarzaczach

Płyta DVD o standardowej pojemności 4,7 GB pozwala na dodanie treści audio i wideo o długości 74 minut z prędkością 8 Mb/s, która jest najbardziej rekomendowaną wartością.

Używaj wyłącznie markowych płyt DVD. Kilka lat temu miałem z tym problem, ponieważ nagrywałem na płytach DVD niekoniecznie dobrych marek. Płyty takiej po wypaleniu w nagrywarce nie zawsze poprawnie odtwarzały nagrany na nich film. Od tamtej pory nagrywam jedynie na dobrych markach typu Verbatim – nie jest to jakaś reklama. Jeżeli odkryjesz markę płyt, która poprawnie odtwarza film, staraj przy nich pozostać.

Staraj się używac płyt jednokrotnego niż wielokrotnego zapisu. Te drugi mogą powodować błędy i problemy ze zgodnością.

Nagrywaj z prędkością przesyłu danych nie większą niż 8 Mb/s ponieważ przy większej wartości może wystąpić zgodność z odtwarzaczem DVD. Oczywiście, nie które poradzą sobie z większą wartością, musisz to wypróbować. Jednak granica 8 Mb/s pozwoli na prawidłowe odtwarzanie w większości odtwarzaczów.

Dźwięk Audio

Większość programów do authoringu przeznaczonych dla profesjonalistów oferuje dostęp do kodeka Dolby Digital, co jest najlepszą opcją. Programy codziennego użytku wspierają jednak tylko MPEG i PCM. W przeciwieństwie do PCM, formaty MPEG i Dolby Digital mają konfigurowane prędkości transmisji, które mogą osiągnąć 400 kb/s, choć większość osób decyduje się na wybór 192 kb/s.

Format .vob

Techniczne rzecz ujmując, format vob jest formatem kontenerowym dla menu i zawartości. Teoretycznie skopiując plik .vob  i zmieniając jego rozszerzenie na .mpg to odtwarzacz MPEG będzie mógł go wyświetlić, choć stracisz całą wbudowaną w niego interaktywność.

Najczęstszym formatem dla nas będzie format MPEG-2.

Dyski DVD składają się z dwóch głównych komponentów: zawartości i menu.

Handoff czyli przekazywanie

Tak można nazwać proces kiedy to aby finalnie mieć dysk DVD wraz z menu trzeba użyć co najmniej 2 programów. Tutaj pojawia się problem renderingu a właściwie złego doboru parametrów eksportu. Weźmy pod lupę dla przykładu opiszę tutaj sytuację pomiędzy Adobe Premiere PRO a Adobe Encore.

Eksportujemy materiał z Adobe Premiere PRO, następnie przekazujemy go do programu Adobe Encore. I tutaj może pojawić się nam problem gdy np. braknie nam kilkadziesiąt mega bajtów wolnej przestrzeni. Mamy do wyboru dwie opcje. Renderować ponownie materiał w Adobe Encore, co wiąże się z kolejnym pogorszeniem jakości bądź powrócić do Adobe Premiere PRO i ustawić eksport z mniejszym bitrate – co znowu wiążę się z dodatkowym czasem. Dlatego tak istotne jest to, aby poprawnie dobrać atrybuty eksportu do mpeg aby całość zmieściła się na nośniku DVD.

W przypadku np. Adobe Premiere Elements, authoring DVD odbywa się w tym samym programie, dlatego program też, od razu podpowiada nam czy dany materiał zmieści się na nośniku.

Kalkulatory BitRate

Poniżej przedstawiam Ci kalkulatory które pozwolą Ci na obliczenie tego jakich ustawień możesz dokonać dla danego nośnika. Oczywiście, w większości przypadków będzie tak, że program sam oszacuje ile będzie ważył plik wynikowy.

http://dvd-hq.info/bitrate_calculator.php#Calculator

http://www.videohelp.com/calc.htm

Jaki format wyjściowy?

Format eksportu do MPEG-2 powinien być taki sam jak źródłowy. Tak więc jeżeli będzie to format PAL, taki też musi być na wyjściu, to samo z ilością klatek oraz współczynnikiem kształtu [pixel aspect ratio].

CBR konta VBR

O różnicach pomiędzy CBR a VBR przeczytasz tutaj. Jednak tutaj wtrącę kwestie odnośnie jakości dla DVD. Jeśli masz wystarczająco dużo czasu, wybierz VBR, najlpiej VBR 2 pass [dwuprzebiegowy tryb VBR].

Wpis ten miał traktować temat stricte technicznie, bez praktyki. Praktykę ujrzysz w kolejnych wpisach na przykładzie współpracy Adobe Premiere oraz Adobe Encore. Nie przejmuj się jak czegoś nie zrozumiesz, będzie to pokazane na przykładzie. Jednak i tak mimo wszystko zachęcam do pytania oraz komentowania. Jeżeli będzie potrzeba pokażę ten proces praktycznie na innych oprogramowaniach.

W tym wpisie pokazuje jak zacząć z tworzeniem filmu DVD w Adobe Premiere.

http://wideoninja.pl/eksport-na-dvd-nagrywanie-na-plyte-dvd/

[autoresponder slug=”autoresponder-1″]

Nazywam się

Bartosz Bartczak “WideoNinja”

i od kilkunastu lat tworzę treści wideo. 

Pomagam przedsiębiorczym osobom tworzyć nienaganne wideo za pomocą sprawdzonej i rzetelnej wiedzy w skompresowanej formie.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.