Tworzenie Treści Wideo - Nagrywanie na YouTube

Green Screen – Wideo marketing na wyższym poziomie

green screen wideo

W tym wpisie opiszę Ci bardzo popularny proces kluczowania a co za tym idzie nagrywania materiałów wideo na tzw. green screenie [bądź blue screenie – obydwa kolory można podciągnąć do pierwotnej nazwy blue blox].

Green Screen w domowym studiu.

Aby przygotować green screen w domowym studiu nie musimy dużo zainwestować a nasze materiały wideo promujące czy to portal, markę bądź osobę będą na jeszcze wyższym poziomie. Zapraszam do lektury aby przybliżyć Ci całość tego jakże ciekawego zagadnienia.

[box type=”info” ]Chcesz więcej poradników na temat greenscreen, kluczowania, wideo marketingu i wzbogacania swoich produkcji efektami? Zapisz się na listę z poradnikami, które będą dostępne tylko dla zapisanych.







[/box]

Działanie green screen.

Cały proces polega na tym, iż nagrywamy np. siebie na jednolitym tle, głównie będzie to kolor zielony, stąd nazwa ale równie często spotykany jest kolor niebieski [blue screen]. Czemu akurat takie kolory? Otóż środowisko filmowe stwierdziło, iż owe dwa kolory są najmniej podobne do naszej skóry oraz ubrań czyli ogólnie rzecz biorąc różnią się znacząco od prezentowanych na nich postaciach. Mając jednolity kolor jako tło, możemy bez problemu przystąpić do procesu kluczowania czyli wycięcia owego tła i zastąpienie nim dowolnym obrazem, sceną, wideo etc.

Proces ten wykorzystywany jest np. w prognozach pogody kiedy to właśnie prowadzący mają za sobą jednolite tło a montażyści podkładają pod nie wybrane ujęcia.

Zobacz jak jak wykorzystują green screen w filmach.

green screen
użycie green screen w scenie filmu
green screen 1
green screen i kluczowanie – czyli podstawiamy dowolny obraz

A tutaj materiał wideo, który jeszcze bardziej pokaże Ci “cuda” dzięki green screenowi czy to dzięki blue screenowi.

Green Screen w domowym studiu.

Teraz gdy już wiesz co to jest przystępujemy do konkretów. Musimy być w posiadaniu jednolitego tła w pomieszczeniu. Istnieją co najmniej 3 sposoby które je opiszę.

  • Pomalowana ściana. Teoretycznie najlepsza opcja ponieważ nie dojrzymy na niej fałd które psują efekt końcowy. Dodatkowo, zabrudzenia teoretycznie można zetrzeć z takiej ściany. Minusem jest to, iż jesteśmy uzależnieni od tego miejsca, choć ten minus nie jest wcale taki duży.
  • Materiałowy green screen. Opcja najbardziej popularna ponieważ już za około 100 zł możemy stać się posiadaczami zielonego materiału o wymiarach około 2 x 5 metrów co zwyczajnie na domowe produkcje wystarczy. Minusem tego rozwiązania jest konieczność zbudowania bądź kupienia stelażu który będzie podtrzymywał naszą tkaninę. Dodatkowy minusem jest to, że owy materiał się często fałduje przez co powstają cienie i tło może być źle interpretowane. Plus to to, że w przypadku zabrudzenia wsadzamy tkaninę do pralki i mamy znów jak nową. Dobrym rozwiązaniem byłoby zakup po prostu rolet okienny w kolorze zielonym na określony wymiar. Taka opcja jest droższa ale owy materiał jest “sztywny”.
  • Trzecia opcja to papierowy green screen. Jednak odradzam tą opcję ze względu na żywotność takiego green screen’a. Jak wiadomo papier łatwo się drze a ubrudzony jest po prostu do wyrzucenia. Na plus jest to, iż green screen papierowy się nie marszczy.

Moim zdaniem optymalnym wyborem jest zakup odpowiednio sztywnej tkaniny oraz stelaża do niej. Całość powinna się zamknąć w granicach 200 zł. Chyba, że chcemy mieć gdzieś zieloną ścianę 🙂

green screen wideo
Materiałowy green screen – Jak widać materiał się marszczy. Jednak jest to najbardziej popularna opcja.

Jak nagrywać na green screen’ie?

Aby efekt końcowy był zadowalający musimy pamiętać o oświetleniu. Oświetlenie musi padać równomiernie na nasze tło a także doświetlać postać główną. Warto do tego użyć chociażby halogenów, które są często spotykane w działach budowlanych. Nie jest to również wygórowana inwestycja. Musimy pamiętać aby oświetlenie nie oślepiało osoby oraz nie przepalało tła, nie było zbyt mocne.

Lampa_halogenowa

Lepszą opcją, jednak troszkę droższą opcją będą tzw. softboxy. Są one o tyle dobre że dają rozproszone światło.

softbox green screen

 

Nagrywanie osoby na green screen’ie.

O czym warto pamiętać podczas nagrywania postaci na green screen’ie to to, iż postać w żadnym wypadku nie może mieć obrań o podobnym kolorze czy odcieni, ponieważ podczas kluczowania, wycinania tła, program również zinterpretuje ubrania do wycięcia. Oświetlanie tym samym kolorem jest również zabronione. Światło padające na postać musi być możliwie naturalne.

Pozycja nagrywanej osoby.

Tutaj zdania są podzielone i tak będzie zawsze. Całość zależy od ogniskowej naszego sprzętu. Ważne aby postać nie była zbyt daleko od tła aby nie rzucała cienia. Zbyt bliskie ustawienie postaci spowoduje nieładne artefakty po kluczowaniu, szczególnie w okolicach głowy, włosów. Warto nagrać kilka prób w różnych odległościach wykluczować postać za pomocą programu wideo i porównać efekty końcowe z różnych pozycji, nikt nie poda nam gotowego wzoru na pozycję postaci.

Wpis ten jest kontynuacja wpisów odnośnie wideo marketingu. Po ukończeniu kursu wideo Adobe Premiere zamierzam przygotować kursu właśnie odnośnie nagrywania materiałów wideo promujących markę bądź osobę w sieci. Zauważyłem, iż wiele osób chciałoby zacząć przygodę z marketingiem wideo ale zwyczajnie nie wiedzą jak zacząć i jak skompletować swoje własne domowe studio.

Nazywam się

Bartosz Bartczak “WideoNinja”

i od kilkunastu lat tworzę treści wideo. 

Pomagam przedsiębiorczym osobom tworzyć nienaganne wideo za pomocą sprawdzonej i rzetelnej wiedzy w skompresowanej formie.

2 komentarze

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  • Jestem trochę w szoku, że można green screen zrobić takim tanim kosztem. Zawsze byłem przekonany, że to jest duży wydatek zarezerwowany dla najlepszych, którzy mają dużo kasy na inwestycje.
    Bardzo ciekawy jest filmik z youtube pokazujący użycie green screen na filmach. Jednak psuje on trochę iluzje filmu.

  • Technologi obecnie daje takie możliwości, że człowiekowi czasami sobie trudno wyobrazić. Większość nowych filmów SC-FI wykorzystuje tego typu technikę. Natomiast w życiu bym nie przypuszczał, że za nie duże pieniądze, można zrobić coś takiego w domu.