Tworzenie Treści Wideo - Nagrywanie na YouTube

Stabilizacja obrazu Adobe Premiere

stabilizacja-obrazu-adobe-premiere

Jak dokonać stabilizacji obrazu w Adobe Premiere.

W tym wpisie poruszę temat jakim jest stabilizacja obrazu na przykładzie program Adobe Premiere. Wiele osób posiada materiały kręcone z ręki bądź kamerą cyfrową która posiada słaby mechanizm stabilizacji obrazu.

Mamy jednak wyjście z tego fantu. Odpalamy Adobe Premiere oraz szukamy na liście efektów nazwy Warp Stabilizer. To właśnie ten efekt będzie odpowiedzialny za stabilizację obrazu w naszym filmie.

Warp Stabilizer posiada szereg atrybutów który pomoże Ci dokonać poprawnej stabilizacji obrazu. Powiem Ci, których opcji warto używać oraz za co są odpowiedzialne.

Po nałożenie efektu na dany klip odbywa się proces analizy materiału, należy odczekać chwile aż program ukończy analizę obrazu. Czas który pozostał do końca procesu zobaczysz w zakładce Effects Controls w której będziemy manewrować atrybutami.

stabilizacja obrazu adobe premiere

Result: zaznaczamy Smooth Motion
Smoothness: oznacz płynność naszej stabilizacji, im większa wartość tym teoretycznie lepsza stabilizacja obrazu. Jednak zalecam nie przesadzać z wartością nadawaną, ponieważ efekt końcowy będzie daleki od ideału oraz nienaturalny, co zresztą sam zauważysz.
Method: Subspace Warp

W grupie borders -> framing mamy kilka możliwości do wyboru.
Osobiście używam opcji Stabilize, Crop oraz Auto-Scale dzięki której przycinane są czarne place a obraz skalowany automatycznie tak aby w obszarze widocznym nie było żadnych czarnych ramek.
Opcja Stabilize Only będzie nam stabilizować obraz jednak pojawią nam się czarne ramki wokół nagrania, to efekt braku odpowiedniego skalowania materiału oraz przycięcia obrazu.
Stabilize, Crop – obraz będzie stabilny jednak funkcja Crop przytnie nam i zmniejszy obraz. Obraz po stabilizacji w Adobe Premiere można powiększyć suwakiem Additional Scale. Przy funkcji Stabilize, Crop oraz Auto-Scale można zauważyć o ile w tym miejscu Adobe Premiere powiększył obraz.

Zakładka Advanced

Zaznaczając opcję Detailed Analysis możemy mieć pewność, iż analiza materiału została wykonana dokładniej a więc efekt końcowy może być lepszy od normalnej analizy. Oczywiście czas wydłuży się w zależności od długości trwania obrazu do analizy.

Przy wybraniu opcji Stabilize, Crop oraz Auto-Scale w zakładce Advanced mamy możliwość manipulowaniem atrybutem Crop Less <-> Smooth More. Co to oznacza? Przesuwając suwakiem w lewo, podczas stabilizacji zostanie mniej obciętego obrazu jednak stabilizacja obrazu może być gorsza. Odwrotnie ujmując, przesuwając w prawo suwak mamy lepszą płynność nagrania kosztem większego “odpadu” z nagrania, Adobe Premiere utnie nam większą część nagrania funkcją Crop. Nie ma tu liczby którą warto wstukać, to każdy z nas powinien podejść do tego swoim okiem i dobrać wartość tak stabilizacja obrazu w Adobe Premiere była jak najlepsza.

Przy wybraniu opcji Stabilize, Synthesize Edges mamy do wyboru takie opcje jak:
Synthesis Input Range, Synthesis Edge Feather, Synthesis Edge Cropping.

Tak właściwie co ta opcja robi z naszym filmie, otóż zapożycza znajome piksele w pobliżu uzupełniając nimi obraz po stabilizacji a właściwie po funkcji crop, dzięki czemu mniej naszego obrazu możemy stracić.

Synthesis Input Range odpowiada za to jak daleko wstecz Adobe Premiere ma szukać podobnych pikseli.
Synthesis Edge Feather odpowiada za wygładzanie materiału zapożyczonego.
Synthesis Edge Cropping odpowiada za przycięcie obrazu.

Mam nadzieję, że pomogłem Ci w procesie stabilizacji obrazu w Adobe Premiere PRO. Daj znać czy wpisy, które piszę są dla Ciebie w pełni zrozumiałe oraz to co chciałbym się dowiedzieć odnośnie montażu wideo.

Nazywam się

Bartosz Bartczak “WideoNinja”

i od kilkunastu lat tworzę treści wideo. 

Pomagam przedsiębiorczym osobom tworzyć nienaganne wideo za pomocą sprawdzonej i rzetelnej wiedzy w skompresowanej formie.

8 komentarzy

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.