Tworzenie Treści Wideo - Nagrywanie na YouTube

Jaki komputer do edycji wideo w 4K?

komputer-do-edycji-w-4k-blog

Chcesz dowiedzieć się jaki wybrać komputer do edycji wideo w 4K?

Zapraszam Cię do nowej serii NINJA SPRZĘTY gdzie będę omawiał techniczne aspekty edycji wideo.

Pod filmem możesz przeczytać to co jest w filmie. Wybierz format, który Tobie bardziej pasuje – wideo bądź tekst.

Komputer do edycji wideo w 4K

Dziękuję firmie MSI za pomoc w wykonaniu kompleksowego testu komputera dla edycji w 4K, który pomoże rozwikłać wątpliwości sprzętowe, mam nadzieję, niejednemu użytkownikowi.

No to co? Zaczynamy!

Procesor do komputera do edycji wideo w 4K

Procesor to najważniejsza rzecz w naszej stacji roboczej. Zasada jest prosta im więcej rdzeni tym lepiej, im szybsza częstotliwość tym lepiej. Zasada odnosi się do procesorów tej samej generacji. Należy jednak znaleźć balans pomiędzy ceną, a wydajnością. Czy Adobe radzi sobie z wielowątkowością? Tak! 

Adobe lubi megaherce ale nie zawsze wykorzystuje 100 % procesora dlatego szedłbym w kierunki większej ilości rdzeni. Dlaczego? Jak wiadomo nie zawsze pracujemy tylko w Premiere, poruszamy się również po Photoshopie czy też After Effects, a w między czasie przeglądamy TYLKO ciekawe rzeczy w Internecie. Większa ilość rdzeni równa się bardziej komfortowa praca.

A co z podkręcaniem? Ogólnie nie jest to zalecane bowiem liczy się stabilność pracy ale… gdy ktoś potrafi to dobrze skonfigurować i sprzęt nie powoduje błędów to jest to wyjście z sytuacji. Wtedy zakup procesora z większą ilością rdzenie,a niższym taktowaniem wydaje się jeszcze bardziej rozsądny. Ja na swojej starej maszynie z procesorem i7 4790k. Pracuję na nim już ponad 2 lata po podkręceniu i nie zanotowałem braku stabilności. Pamiętaj – nie polecam podkręcania procesora.

Jaka jest rola procesora? Głównie to render naszego materiału jednak warto zwrócić uwagę, że wylewa on również siódme poty podczas odtwarzania nie akcelerowanych przez kartę graficzną efektów.

nieakcelerowane_efekty_komputer_4k
Użycie procesora podczas odtwarzania nieakcelerowanych efektów wideo przez kartę graficzną w materiale 4K.

GPU czyli jaka karta graficzna dla edycji wideo w 4K?

Karta graficzna służy głównie do podglądu materiału, co podczas edycji w 4K jest bywa utrapieniem. Mocna karta graficzna pozwoli na podgląd materiału bez żadnego zacięcia. 

No właśnie… czy to wszystko? Nie do końca… Warto zwrócić uwagę, że podczas renderu naszego materiału z akcelorowanymi efektami, a także z włączoną opcją renderu z pomocą rdzeni CUDA, eksport jest znacznie szybszy. Dodatkowo współpraca renderu CUDA wymusza szybszą pracę również procesora. Efekt? Render szybszy kilkaset procent. Także mit o tym, że karta służy tylko do poglądu zostaje obalony, choć istotnie to główna jej rola.

Co z pamięcią VRAM? Otóż jeżeli mówimy tutaj o stricte edycji wideo to nie jest ona najważniejsza. Ilość pamięci jest bardziej istotna dla modelowania 3D, animacji. Dlatego przy nieco mniejszym budżecie nie ma sensu pchać się w karty, które posiadają jej znacznie więcej.

Na co w takim razie zwrócić uwagę? Ważna kwestią są tzw. Cuda Cores, które pozwolą na znacznie szybszy render. W tej kwestii patrzyłbym w kierunku kart, które posiadają co najmniej 1000 takich rdzeni.

Czy coś jeszcze? Tak. Otóż warto zwrócić uwagę na system chłodzenia karty graficznej. Nie warto bagatelizować tej kwestii bowiem układy osiągają znaczne temperatury.

W moim przypadku wybór padł na kartę od MSI GeForce GTX 1080 Gaming X 8G, która posiada aż 2560 rdzeni CUDA. Karta posiada bardzo dobre chłodzenie, a do tego bardzo ciche. Edycje kart GeForce ze stajni MSI cechują się od lat dobrym chłodzeniem oraz podatnością na overclocking, co potwierdza szereg pozytywnych opinii w sieci. Zachęcam do zapoznania się ze specyfikacją w przypadku zainteresowania, nie przedłużając, zapraszam dalej.

Ile pamięci RAM dla edycji wideo w 4K?

Najważniejszą kwestią przy wyborze pamięci RAM jest ich ilość. Nie chodzi tutaj o ilość kości pamięci, a ich wartość wyrażoną w GB. Dla edycji w 4K w Adobe Premiere PRO minimalna wartość to 32 GB. Dla komfortowej pracy zalecane jest posiadanie 64 GB pamięci. Większa ilość pamięci RAM to płynny podgląd, bardziej komfortową pracę, nie tylko w Premiere PRO. Komputer do edycji wideo w 2018 powinien być wyposażony w możliwie największą ilość pamięci RAM.

Czy szybkość pamięci, czasy dostępowe oraz ilość GB wpływa na czas renderu? – Nie. No może pomiędzy 16, a 32 GB będzie delikatna różnica.

Szybkość oraz czasy dostępowe nie dają też dużego kopa jeżeli chodzi o sam proces edycji. Dlatego dla ograniczonego budżetu lepiej iść w kierunku większej ilości pamięci aniżeli w topowe i najszybsze kości. Jeżeli masz budżet idź w kierunku niskich czasowych dostępowych CL oraz wysokich częstotliwości.

Na co należy uważać? Czy Twój procesor obsłuży pamięć RAM o takiej częstotliwości (głównie chodzi o szybkie kości). Sprawdzisz to w specyfikacji swojego procesora. Kolejną kwestią jest obsłużenie takiej częstotliwości taktowania przez płytę główną. Nie ma sensu kupowanie szybkich pamięci jeśli Twoja płyta główna tego nie obsłuży.

pamiec-ram-komputer-dla-edycji-w-4k

Korzystaj tylko ze sprawdzonego producenta pamięci RAM, który zagwarantuje stabilną pracę układu.

Jakie dyski twarde dla edycji wideo w 4K? Ile dysków do montażu filmów w 4K?

Komputer do edycji wideo w 2018 roku wymaga szybkich dysków. Dyski twarde można podzielić na dwie główne grupy: tradycyjne talerzowe HDD oraz nowsze SSD. Te drugie można połączyć za pomocą złącza SATA, PCI-Express oraz M.2.

W dzisiejszych czasach dyski HDD służą głównie do przechowywania materiału oraz do back-upu. Jak wiemy są to ogromne ilości danych. Chcą edytować w 4K należy patrzeć w kierunku dysków SSD.

Czym kierować się podczas zakupu dysku HDD? Możliwie największą pamięcią podręczną (pamięcią cache), możliwie najszybszą transmisją MB/s, długoletnią gwarancją producenta, oraz pojemnością ale to każdy dostosowuje do siebie.

Warto nadmienić, że im bardziej zapełniony dysk tym staje się on wolniejszy. Zaleca się pozostawianie 20% wolnego miejsca.

Transmisja nowego dysku HDD wynosi około 150/170 MB/s. Pozwoli to na spokojną edycję w FullHD natomiast o komfortowej pracy w 4K możemy zapomnieć, praca wielokamerowa nie zawsze będzie należała do komfortowej. Szybsze dyski, które mają transmisję powyżej 200 MB/s pozwolą na edycję wielokamerową w materiale FullHD oraz edycję w 4K z materiałem o niskim bitracie. Przy większych projektach i nakładaniu efektów możemy zapomnieć o spokojnej pracy w 4K.

Podczas samej edycji należy się skupić na odczycie danych bowiem one będą odpowiedzialne za odtwarzanie w programie edycyjnym. 

Dysk SSD dla edycji wideo w 4K

Dyski SSD stają się już standardem. Absolutnym minimum jest posiadanie jednego dysku SSD na system operacyjny oraz oprogramowanie . Zalecane jest posiadanie drugiego dysku na materiał źródłowy nad którym aktualnie pracujemy oraz na pliki cache.

Jak zatem wybrać najlepszy dysk SSD? Warto się zainteresować dyskiem z protokołem NVMe, który umożliwia diabelnie szybkie odczytywanie oraz zapisywanie. Dlatego lepiej dopłacić do niego. Najpopularniejsze, a zaraz najtańsze są dyski ze złączem M.2. Warto zadbać o możliwość podpięcia takich dysków. Stosunek ceny do wydajności i tak mocno przemawia za wyborem NVMe. Podczas zakupu dysku z tym protokołem sprawdź czy Twoja płyta główna go obsłuży. Tylko nowsze chipsety będą w stanie poprawnie z tym dyskiem współpracować.

Konfiguracja dysków do pracy z materiałem wideo w 4K

Minimalna konfiguracja to dysk SSD (najlepiej z protokołem NVMe) dla systemu, oprogramowania, cache oraz plików dla aktualnego projektu. Dodatkowo dysk HDD na pozostałe materiały.

Optymalna konfiguracja to SSD dla systemu, oprogramowania. Drugi dysk SSD dla cache, aktualnego projektu. HDD dla pozostałych materiałów.

Płyta główna dla komputera do edycji wideo w 4K

Często pomijany aspekt, a przecież płyta główna to miejsce w którym wszystko spaja się w jedną całość. Dlatego można to porównać jak solidne nogi dla solidnego blatu.

Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru płyty głównej?

  • Ilość slotów na karty pamięci, obsługa wysokich częstotliwości i ilości pamięci RAM, a także wspieranie stabilnej pracy kości RAM. 
  • Wysokiej jakości przetworniki audio. Głównie chodzi tutaj o technologię ASIO dziękl której użytkownik uzyskuje bardzo małą wartość opóźnienia.
  • Ilość portów USB, szczególnie w standardzie co najmniej 3.0, ilość złącz SATA oraz M.2., które pozwolą nam na podłączenie wymaganej ilości dysków.
  • W dobie dysków przenośnych i sporych rozmiarów plików szybkie złącza USB są na wagę złota. Wielu z nas ma potrzeby szybkiej transmisji danych poprzez USB

Pozostałe komponenty dla komputera do edycji wideo w 4K

CHŁODZENIE

Praca z materiałem w 4K generuje wysokie temperatury na naszym procesorze, warto zadbać o możliwie efektywne chłodzenie np. chłodzenie wodne. Nie ma tutaj wielkie filozofii. Jeżeli nie chcemy smażyć jajek na procesorze warto zadbać o dobry sprzęt.

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Ja osobiście patrzę jeszcze na to jaki hałas generuje sprzęt.

OBUDOWA

To poboczna kwestia jednak warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Głównie chodzi o cyrkulację powietrza w obudowie. Ważne jest aby było pompowane chłodne powietrze do środka oraz odciągane na zewnątrz z tylnego wiatraka. Poprawny obieg powietrza oraz aktywne chłodzenie pomaga w obniżaniu temperatur wszystkich podzespołów. Osobiście zwracam również na dostępność portów USB gdzieś z przodu obudowy. 

ZASILANIE

Wybór zasilacza nie powinien być kwestią marginalną, gdyż zapewnia bezpieczeństwo komputera i zgromadzonych danych. Tylko markowe zasilacze. Nie ma sensu oszczędzać na tym komponencie jeśli posiadamy sprzęt za kilka jak nie kilkanaście tysięcy. Należy zwrócić uwagę na moc, którą dobieramy w zależności ile posiadamy kart graficznych, dysków. Sprawność oraz chłodzenie układu zasilacza.

Uff, to by było na tyle jeżeli chodzi o omówienie komputera do pracy w 4K. Jeżeli masz jakieś pytania – zapraszam do komentowania.

Jak oceniasz nową serię Ninja Sprzęty? 

Mój komputer do edycji wideo w 4K w 4K:

Procesor Intel i9 7900X

Karta Graficzna MSI GTX 1080 Gaming X 8G

Płyta Główna MSI X299 SLI PLUS

Pamięć  HyperX Predator DDR4

Dysk SSD Intel SSD 600P

Dysk HDD Seagate Barracuda PRO 10 TB

Chłodzenie Cooler Master MasterLiquid 240

Zasilacz Cooler Master Master V750

Obudowa Cooler Master Master Case H500P

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

  • https://wideoninja pl/komputer-do-edycji-wideo-w-4k/

Nazywam się

Bartosz Bartczak “WideoNinja”

i od kilkunastu lat tworzę treści wideo. 

Pomagam przedsiębiorczym osobom tworzyć nienaganne wideo za pomocą sprawdzonej i rzetelnej wiedzy w skompresowanej formie.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.