Tworzenie Treści Wideo - Nagrywanie na YouTube

Kadrowanie i skalowanie w Sony Vegas

kadrowanie i skalowanie w sony vegas pomniejszanie

W tym artykule pokażę Ci w jaki sposób można kadrować i skalować materiały wideo w Sony Vegas. W zasadzie nie tylko materiały wideo ale głównie tego będziemy dokonywać.

[box type=”info” ]

Jeżeli jesteś zainteresowany większą ilością porad do Sony Vegas wraz z poradnikami wideo, to zapraszam Cię do zapisu po którym na Twojego maila będę wysyłał tylko wiadomości dotyczące porad oraz nowości odnośnie Sony Vegas oraz montaż video.[/box]

Kadrowanie i skalowanie w Sony Vegas.

Aby przejść do opcji kadrowania oraz skalowania [ z angielskiego Pan/Crop ] musimy kliknąć w ikonkę widoczną poniżej która znajduje się na klipie wideo którego edytujemy w Sony Vegas.

kadrowanie i skalowanie w sony vegas 1

Otworzyło się nam okno edycje o nawie Video Event FX które jest odpowiedzialne za edycje wideo efektów [odpowiednik Effects Control w Adobe Premiere].

Okno to jest oknem “pływającym” czyli możemy je dowolnie przemieszczać oraz rozciągać.

Jeżeli podgląd naszego materiału w tym oknie Sony Vegas jest zbyt małe, polecam je powiększyć. Aby tego dokonać klikamy w obszar naszego materiału w oknie Video Event FX a następnie za pomocą rolki możemy zmieniać rozmiar owego podglądu. Najlepiej kliknąć nie w stricte w nasz materiał a w białe tło z kropkami aby przypadkowo nie dokonać jakieś modyfikacji.

Powiększenia naszego obszaru pracy Video Event FX w Sony Vegas możemy również dokonać za pomocą zmiany wartości Zoom w grupie Workspace poprzez wpisanie danej wartości.

kadrowanie i skalowanie w sony vegas workspace

Skoro omówiłem już jedno zagadnie z bocznego okna Video Event FX w Sony Vegas to postaram Ci się opisać poszczególne ikony oraz wartości aby było to w miarę uporządkowane.

kadrowanie i skalowanie w sony vegas ikony

1. Pokazuje nam okno Properties czyli widoczne opcje takie jak Postion, Rotation etc.

2. Narzędzie normalnej edycji w Sony Vegas, które powinno być aktywne gdy chcemy edytować nasz klip, wymienia się z narzędziem pod numerem 3.

3. Lupa – powiększenie naszego klipu w oknie edycji gdy jest aktywne wyklucza się narzędzie pod numerem 2.

4. Narzędzie przyciągania w Sony Vegas, gdy jest aktywne nasz klip będzie przyciągany do krawędzi. Przydatne gdy nie chcemy np. zostawić luki pomiędzy tłem a klipem, nie zostanie nam np. czarny pasek przy krawędziach.

5. Narzędzie która pozwala nam utrzymać proporcje obrazu podczas edycji. Możemy wcisnąć klawisz CTRL gdy akurat chcemy aby ta opcja była wyłączona. Możemy ją odznaczyć wtedy domyślnie obraz będzie zmieniany bez zachowania proporcji.

6. To narzędzie pozwala nam na skalowanie i automatycznie dopasowywanie do środka obrazu, tak aby przy powiększania wypełniało równomiernie cały obraz a przy pomniejszaniu klip znajdował się w centralnym punkcie. W przeciwnym razie skalowanie będzie odbywało się do kątu do którego wykonujemy ruch myszą.

7. Ostanie narzędzie to narzędzie poruszania klipu w Sony Vegas. Mamy do dyspozycji 3 opcji, każde kliknięcie zmienia opcje. Możemy poruszać klip po osiach XY, osi X oraz Y. Przydatna opcja gdy np. chcemy aby nasz obraz wjeżdżał z dołu do góry – wtedy opcja poruszania po osi Y umożliwi nam tylko poruszanie klipu w górę i w dół.

Jak przybliżyć oddalić klip w Sony Vegas?

kadrowanie i skalowanie w sony vegas pomniejszanie

 

Łapiemy za dowolne z 8 zaznaczonych punktów tak aby pokazał się nam kursów z dwoma strzałkami oraz manipulujemy naszym materiałem. W tej chwili włączona jest opcja zachowania proporcji oraz wyśrodkowania materiału wideo w Sony Vegas.

Jeżeli chcemy przybliżyć nasz materiał zmniejszamy nasz obszar, literka F musi się zmniejszyć, zresztą zobaczysz to w oknie podglądu. Zwiększając literkę F zmniejszamy skalę naszego materiału wideo. Przydatna opcja gdy chcemy wykonać efekt PictureInPicture [PiP].

Zauważasz, że zmienia się wartosć Width oraz Height dlatego też wpisując tam wartości również możemy dokonać skalowania klipu wideo w Sony Vegas. Wyłączenie opcji skalowania do środku umożliwi nam powiększenie/pomniejszenie w określonym kierunku choć pozycję naszego obrazu możemy zmienić za pomocą wartości X Center oraz Y Center.

Jak kadrować wideo w Sony Vegas?

Aby wykadrować obraz musimy wyłączyć opcję Look Aspect Ratio [numer5] czyli zachowanie proporcji obrazu w Sony Vegas. W tym momencie mamy pełną dowolność w potocznie mówiąc ucinania boków materiału wideo w Sony Vegas. Dodatkowo warto wyłączyć opcję Size About Center [numer 6] gdy chcemy np. przyciąć prawy bok bardziej niż lewy bok. Gdy opcja ta będzie jednak aktywna obydwa boki będą przycinanie równomiernie. Decyzja należy do Ciebie i od tego co chcesz wykonać.

Pamiętaj, że obraz widoczny możesz sobie przesuwać gdy tylko pojawi się ikonka 4 strzałek w każdym kierunku.

kadrowanie sony vegas

Zwróć uwagę, że każdy bok jest przycięty o inną wartość co umożliwia nam dopasowanie materiału wideo do naszych potrzeb.

Spójrz na efekty.

przed kadrowaniem
przed kadrowaniem
po kadrowaniu
po kadrowaniu. zauważ czarne paski tła.

Jak zmienić rotację klipów wideo w Sony Vegas?

Możemy dokonać tego w prosty sposób np. zmianę wartości Angle w grupie Rotation.

rotacja w sony vegas

Bardziej customowy sposób to rotacja wideo po widocznym okręgu. Kiedy będzie widoczny kursów rotacji, zakręcona strzałka, możemy tego dokonać.

rotacja w sony vegas 2

Dodatkowo możemy zmienić punkt centralny, 2 okrąg który zmieni nam ruch naszej rotacji. 2 okrąg zmieniamy za pomocą wartości X Y Center bądź po prostu łapiąc 2 okrąg i manipulowanie nim.

rotacja w sony vegas 3

To tyle jeżeli chodzi o kadrowanie i skalowanie w Sony Vegas. Wpis postaram się uzupełnić w niedługim czasie o wideo. Istotną kwestią jest dla mnie czy w sposób w jaki przedstawiłem ten proces w Sony Vegas jest wystarczająco jasny dla Ciebie. Daj mi znać o tym, czy to w postaci like, twittu, udostępnienia bądź komentarzu, dzięki!

[box type=”info” ]

Jeżeli jesteś zainteresowany większą ilością porad do Sony Vegas wraz z poradnikami wideo, to zapraszam Cię do zapisu po którym na Twojego maila będę wysyłał tylko wiadomości dotyczące porad oraz nowości odnośnie Sony Vegas oraz montaż video.

Imię: 
Adres email: 
[/box]

Nazywam się

Bartosz Bartczak “WideoNinja”

i od kilkunastu lat tworzę treści wideo. 

Pomagam przedsiębiorczym osobom tworzyć nienaganne wideo za pomocą sprawdzonej i rzetelnej wiedzy w skompresowanej formie.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.