Tworzenie Treści Wideo - Nagrywanie na YouTube
jak-nagrywać-filmy-na-telefonie

Jak nagrywać filmy na telefonie?

Jeśli zastanawiasz się jak nagrywać filmy na telefonie to świetnie trafiłeś. Zapraszam Cię do poniższego wpisu w którym przekażę Ci garść porad, które pomogą tworzyć lepsze filmy na smartfonie.

Choć nagrywanie filmów za pomocą smartfona jest praktyczne, to nie możesz jednak zapominać o ich jakości. Oprócz dobrej edycji, musisz np. zadbać o oświetlenie. W końcu nic nie zaburza odbioru tak, jak zbyt ciemna postać i tło.

Kolejnym aspektem, któremu warto poświęcić uwagę, jest domowe studio filmowe, które nie tylko pomoże Ci w stworzeniu profesjonalnego contentu, ale wyznaczy też pewien standard dla Twojej przyszłej działalności. 

Domowe studio sprawi, że Twój content będzie utożsamiany z konkretnym planem, a do tego ułatwi pracę nad innymi projektami.

Pamiętaj również o mikrofonie, który wpływa na jakość dźwięku i decyduje o tym, czy publiczność zrozumie to, co chcesz jej przekazać (na wielu różnych poziomach).

Jeśli korzystasz z telefonu wyposażonego w dwie kamery, powinieneś używać kamery tylnej, która daje zazwyczaj lepsze efekty i umożliwia nagrywanie w wyższej rozdzielczości.

Przed rozpoczęciem pracy, rozejrzyj się dookoła. Wykorzystaj scenerię i światło; znajdź swoje najlepsze ujęcie. Jeśli to konieczne, zainwestuj w statyw (polecam – inwestycja 50 złotych moim zdaniem jest niezbędna).

Pamiętając o tym wszystkim, tworzenie filmów wideo staje się o wiele prostsze. Szczególnie, jeśli zdecydujesz się na wsparcie jednej z wymienionych przeze mnie aplikacje do nagrywania filmów, która zaoszczędzi Ci wysiłku i pracy nad udoskonalaniem tych detali.

jak nagrywać filmy na telefonie

4 porady - jak nagrywać filmy na telefonie

Zapoznałeś się już z moim zestawieniem najlepszych aplikacji do nagrywania filmów (mam nadzieję). Teraz pora zabrać się do pracy! 

Mam wielką nadzieję, że Twoje materiały wideo odniosą sukces. Aby jeszcze Ci go ułatwić, sporządziłem listę czterech porad, dzięki którym Twoje filmy nagrywane na smartfonie staną się prawdziwie profesjonalne.

1. Nagrywaj w pozycji horyzontalnej

Pierwsza zasada nagrywania na telefonie: pozycja horyzontalna jest najlepsza.

Jesteś pewnie przyzwyczajony do tego, że telefon trzymasz pionowo w dłoni. Podczas nagrywania o wiele lepiej sprawdza się jednak pozycja pozioma, która daje więcej przestrzeni i pozwala na lepsze kadrowanie. Podczas edycji wideo daje nam więcej możliwości. Pamiętaj, że z pozycji horyzontalnej bez problemu stworzyć filmy wertykalne. W drugą stronę już tak to nie działa…

Należy ponadto pamiętać, że niemal każdy komputer i laptop jest ustawiony horyzontalnie, w związku z czym filmy nagranie w poziomej pozycji będą się dobrze prezentowały na większości urządzeń.

Istnieją jednak sytuacje, w których ta zasada się nie sprawdza. Kręcąc Story na Instagramie – lepiej jest trzymać telefon w pionie.

2. Korzystaj z tylnej kamery

Niemal każdy telefon posiada dwie kamery: tylną i przednią, która często nazywana jest kamerą do selfie. I choć jej używanie może wydawać się prostsze i wygodniejsze, to musisz jednak pamiętać, że kamery przednie – mimo iż coraz bardziej zaawansowane w rozwoju – nie odpowiadają jakością kamerom tylnym.

Jeśli zależy Ci na profesjonalnym wideo, korzystaj więc z kamery tylnej. Jej czujniki są wrażliwe, światło bardziej naturalne, a rozdzielczość – wyższa. Wszystkie te czynniki przekładają się na lepszy efekt.

3. Pamiętaj o stabilizacji kamery

Mojakolejna porada, która pomoże Ci nagrywać lepszej jakości filmy na telefonie, dotyczy stabilizacji – zawsze nagrywaj z telefonem znajdującym się na płaskiej powierzchni. 

Nie możesz polegać na często niezdarnych palcach. Chybotliwy obraz nie jest przyjemny w odbiorze. Z tego samego powodu nie powinieneś ustawiać zoomu kamery na maksymalnym poziomie. 

W zasadzie to w ogóle nie powinieneś używać przybliżenia w telefonie (często to przybliżenie programowe, a nie optyczne więc bez problemu uzyskasz taki sam efekt podczas edycji filmów).

Niektóre z nowoczesnych modeli posiadają wbudowaną funkcję stabilizacji, jednak opcja ta bywa zawodna, a do tego nie występuje w każdym sprzęcie. Przed rozpoczęciem nagrywania zaopatrz się więc w statyw lub zwykłe książki do podtrzymania smartfona.

4. Zwróć uwagę na dźwięk

Każdy telefon posiada możliwość rejestrowania dźwięku, jednak w większości przypadków mikrofony w telefonach nie są projektowane z myślą o profesjonalnych filmach. Rezultatem są nagrania pełne szumów,  o niewielkim zakresie dźwięków.

Zawsze używaj zewnętrznych mikrofonów. Niektóre z omawianych wyżej aplikacji posiadają specjalne funkcje stworzone z myślą o zewnętrznym sprzęcie audio. Jeśli jednak wybrana przez Ciebie aplikacja ich nie obsługuje, możesz po prostu nagrać dźwięk oddzielnym mikrofonem i scalić go później z obrazem.

Najważniejsze, byś był świadomy wszelkich hałasów i odgłosów, które mogą przeszkadzać Twoim widzom.

Kolejne porady jak nagrywać filmy na telefonie

Pamiętaj jednak, by zawsze mieć przy sobie dodatkowy sprzęt (jak mikrofon czy statyw), który uczyni Twoje wideo jeszcze lepszym.

Oto 7 rad dla każdego, kto chce nagrywać filmy na telefonie:

  1. Zwracaj uwagę na oświetlenie
  2. Przygotuj odpowiedni plan
  3. Używaj mikrofonu
  4. Używaj statywu
  5. Wybieraj tylną kamerę
  6. Nagrywaj w jakości FullHD (co najmniej).
  7. Zwróć uwagę na kadrowanie

Te wskazówki, w połączeniu z edycją i wyborem odpowiedniej aplikacji, dadzą świetny rezultat w postaci profesjonalnego contentu, gotowego do udostępnienia publiczności!

Daj znać, jak Ci poszło!

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

  • https://wideoninja pl/jak-nagrywac-filmy-na-telefonie/

Nazywam się

Bartosz Bartczak “WideoNinja”

i od kilkunastu lat tworzę treści wideo. 

Pomagam przedsiębiorczym osobom tworzyć nienaganne wideo za pomocą sprawdzonej i rzetelnej wiedzy w skompresowanej formie.

1 komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.